| AltuAnonim a întrebat:

Salutare tuturor. Am venit cu o problemă care mie îmi dă bătăi de cap.
Am făcut astăzi vreo 6 flash-uri numai cu apă distilată (curățări) (nu știu exact cum să le spun) la vasul de expansiune.
La final am pus antigelul diluat cu apă distilată, dar când las motorul pornit și capacul pus la vasul de expansiune, nivelul lichidului scade. Când scot capacul, lichidul revine dar fierbând.
Poate fi din cauză că am stat cu motorul pornit aproximativ 2 ore cu vreo 5 pauze de vreo 5 minute plus că l-am mai și turat în timpul ăsta fiind și căldura pornită?
Înțeleg că îmi scade nivelul antigelului din cauză că se duce pe circuit.
Bolidul este unul vechi, din 2002. Mai exact un VW Bora 1.6 benzină. (Puțin contează dar poate mai sunt și alții cu același model care au pățit la fel)

Răspuns Câştigător
| UserRo10 a răspuns:

Deci. Nivelul antigelului se verifica doar la trece. El in mers este presurizat cam la max 1.4 bar si e normal sa bolboroseasca daca scoti capacul. Verifica nevelul doar la rece eventual cateva zile la rand. Daca nu se supraincalzeste (vezi acul de temperatura) si nu pierzi lichidul stai linistit

| AltuAnonim explică (pentru UserRo10):

Ok. Mersi de răspuns.
Am să mai completez mâine deoarece s-a mai dus pe circuit, am să fac o scurtă plimbare cu el și am să mai verific.
Revin cu un răspuns dacă nu se rezolvă.

1 răspuns: