| Stefan19831507 a întrebat:

Salutare tuturor! Va rog sa-mi dati un sfat ....Am un scuter sym fidlle 50cc 2timpi si am oproblema la scanteie bujie, scanteia este prea slaba cand dau la peda...la automat nici vorba sa dea scanteie, am schimbat bobina de inductie si tot la fel.Ce ma sfatuiti sa fac?

Răspuns Câştigător
| danutzu96 a răspuns:

1. Bujia trebuie sa fie buna, distanta dintre electrozi nu trebuie sa fie prea mare.
2. Verifica toate fisele sistemului de aprindere, este foarte posibil sa sa ai un contact prost pe undeva si scanteia sa se piarda pe drum.

| Stefan19831507 explică (pentru danutzu96):

Am verificat atent toate firele si contactii nu pierde pe nicaieri scinteia...o sa incerc sa schimb cdi ul daca nici asa nu da rezultat schimb platoul de bobine din volanta...

1 răspuns: