| Abcd1234ef56 a întrebat:

Salutare tuturor!
Vreau sa-mi cumpar un GPS (navigator) Tomtom si nu stiu care ar fi cele mai bune modele la ora actuala (iulie 2014).
Voi ce mi-ati recomanda? Multumesc!

4 răspunsuri:
| 0rlando a răspuns:

Din proprie experiență îți spun că absolut orice GPS, inclusiv cel mai ieftin din magazin, își face treaba la fel de bine ca unul scump, indiferent de marcă și model.

| NoTurbinaNoGood a răspuns:

Sper ca nu gresesc, dar Tomtom e cea mai nerecomandata firma pentru Romania.
Am avut unul imprumutat, si nu avea decat drumurile principale din Romania, si alea gresite. Pentru o ruta Suceava-Tg Mures imi facea traseu prin Ungaria, iar daca intram in orase pierdea semnalul, sau imi arata doar in ce directie e drumul european, pe de-a dreptul, de parca as fi fost in camp. Apoi mi-a zis cineva ca alea nu se descurca in Romania.

| Abcd1234ef56 explică (pentru NoTurbinaNoGood):

Faza e ca eu sunt in Spania si nu prea o sa vin curand in Romania cu masina, iar atunci cand voi veni as putea sa-mi pun gps-ul de pe telefon sau chiar as putea sa-l actualizez la zi. Aici folosesc varianta cu telefonul dar a venit momentul sa-mi iau navigator.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Eu sunt fan Garmin.Am avut mai multe modele si sunt multumit.Le schimb cam la 2 ani deoarece modele noi ofera functii suplimentare interesante se leaga on line la infotrafic, la telefon, la Google sa-ti caute hotel si restaurant in zona etc, si se misca mai repede.
Unul ieftin intr-o intersectie importanta iti spune cu 5 secunde de intarziere sa o iei la dreapta si te-ai ars.Sau sta 10 min sa recalculeze un traseu mai lung.
Plus ca acum au actualizari pe viata incluse in pret si afara costa de 2 ori mai putin decat in tara.