| anonim_4396 a întrebat:

Salutare, va rog sa-mi spuneti ce consum are un BMW E46 Facelift 2004 2.5 Benzina si cat costa intretinerea.

Răspuns Câştigător
| InOrOut a răspuns:

Depinde de cum o calci. Si eu am bmw dar de 2.0d si in carte scrie ca are 4.6l extra urban si in realitate am 7l. Dar 4.6l e la 65 in a patra, eu merg cu 140 in a sasea si am 7l. Cu rotile de vara 6l. Astea pe benzina consuma mult, daca mergi pe autostrada cu 140 asteapta-te pe la 9l, mai ales ca e de 2.5 motorul si benzina. Consumul e afectat tare si daca se incalzeste motorul sau nu, daca e dus termostatu creste consumul. Totusi dieselul e pentru consum. Intretinerea la benzinara e mai ieftina. EGR mai ajuta la consum.

| CatalinBRG33 a răspuns (pentru InOrOut):

Ce motor recomanzi pentru un consum bun? Gen sa nu te sparga la consum daca vrei sa te duci pe drumuri mai lungi

| InOrOut a răspuns (pentru CatalinBRG33):

2.0 diesel orice marca

3 răspunsuri:
| Sofer a răspuns:

12.8 l/100 km consum de oraș
6.9 l/100 km extern
9.1 l/100 km și consum mixt
https://www.auto-data.net/......192hp-9985
Si sa nu uitam ca plătești 900 lei impozit pe an
Costurile de întreține sunt măricele și ar fi bine sa ai suficienți bani sa poți întreține mașina asta.