| Tudor_Andrei_2000_5tm6 a întrebat:

Salutare, vin cu o intrebare, am achizitionat si montat un carlig de remorcare pe masina mea, e omologat rar, intrebarea mea este: Care este marca de omologare de pe carlig, cum arata aceasta? Daca puteti sa-mi puneti si o poza cu ea ar fi perfect, dau funda!

6 răspunsuri:
| NoTurbinaNoGood a răspuns:

Ce intrebare vaga-tampita... Precizeaza marca auto, marca piesei (carligului)...
Omologarea o ai in acte.
Carligele aftermarket ruginesc in 2 ani de nu se mai vad bine nici sudurile, nu intereseaza pe nimeni ce scria odata pe ele. Actele conteaza, sa contina o declaratie de conformitate RAR, cu numarul de omologare.
Bine, de fapt "conteaza" pentru nimeni, ca nu exista controale la carlige. Nu iti cere nimeni acte pentru carlig, nu se noteaza nicaieri in certificat sau carte de identitate daca o masina are carlig sau nu.
Poti fi amendat doar daca te vede vreun politist cu atestat tehnic ori un reprezentant RAR, ca ai vreo improvizatie sudata de nenea Nelu.

| Tudor_Andrei_2000_5tm6 explică:

De exemplu, in cazul unui accident, cum dovedesc ca am carligul omologat, in caz ca ma loveste unul din spate?

| NoTurbinaNoGood a răspuns (pentru Tudor_Andrei_2000_5tm6):

Cu hartiile pe care le primesti in pachetul cu carligul.

| Tudor_Andrei_2000_5tm6 explică (pentru NoTurbinaNoGood):

Mai exact? Vreau să știu sigur că am multe modificări la mașină și multe hârtii la mașină, daca nu știi răspunsul exact, te rog eu nu mai comenta, daca te-ai mai confruntat cu așa ceva, dă-mi și mie o poză cu acele pe care ți le-a cerut politia pentru cârlig, incarcă le pe browser și pune hyperlynk ul aici, și îți dau fundă, ce e așa greu de înțeles?

| NoTurbinaNoGood a răspuns (pentru Tudor_Andrei_2000_5tm6):

Ți-am dat un răspuns detaliat, dar a fost șters.