| Bastanul2018 a întrebat:

Salutare. Voiam sa va intreb pe autostrada in Ungaria sunt radare si voiam sa stiu cum se ia in considerare viteza? Ma gandesc ca te ia doar cand treci pe langa ele nu? Multumesc mult!

5 răspunsuri:
| GdX a răspuns:

E plina Ungaria de radare pe toate drumurile si au amenzi colosal de mari. Astept si eu sa imi vina cateva. Asta e. Sunt semnalizate cu "Trafic Kòntrol" cam cu 100m inainte. Sunt radare foarte performante. Citesc si VIN ul masinii, fac si imaginea 3D a autovehiculului si surpriza....au face detection. Nu ii poti minti ca nu ai condus sau ceva. Au investit foarte mult in radare. Ai mare grija.

Salontanul
| Salontanul a răspuns:

Sa nu faci glume in Hungaria. Acolo ti se retine masina pana platesti amenda si au niste amenzi... Autostăzile sunt notate cu litera M, iar drumurile naţionale cu litera E. Drumurile secundare - numerotarea lor începe cu cifra drumului principal - sunt numerotate cu două, respectiv mai multe cifre. Taxa de autostradă se plăteşte pentru toate autostrăzile M1, M3, M5 şi M7. Limitele de viteză admise sunt următoarele: 50 km/h în interiorul localităţilor; 80 km/h (respectiv 70 km/h pentru autobuze şi autocamioane) în afara localităţilor; 100 km/h (respectiv 70 km/h pentru autobuze şi autocamioane) pe drumurile naţionale; 120 km/h (respectiv 80 km/h pentru autobuze şi autocamioane) pe autostrăzi.

suntserios
| suntserios a răspuns:

Au radare peste tot si fixe si.mobile

| xerxes1 a răspuns:

In afara de cele fixe mai stau politistii la panda cu cele mobile.Au un zoom fantastic.
Mi-au trimis poza facuta de la 1 km distanta si mi se vedea si numarul.
In 3 zile aveam amenda(tradusa in limba romana) acasa 100Euro amenda minima deoarece am condus cu 100 unde limita era de 80 o mica portiune pe autostrada.
Am platit on-line cu cartea de credit.

| NerdyLlama527 a răspuns:

Voiam*