| PringAloe a întrebat:

Salutare, voiam si eu sa ma lamuriti pe cat posibil cu ceva, eu pe 18/02/2018 am schimbat uleiul la masina cu toate filtrele, pe fisa pe care am primit-o scrie ca in maxim 15.000 km trebuie sa schimb uleiul dar nu inainte de un an, eu pana acum am parcurs 17.500 km de la ultimul schimb de ulei dar nu a trecut un an de la ultimul schimb dar totusi am depasit cu mult limita maxima, sa il schimb sau nu?

Răspuns Câştigător
| Quassaar a răspuns:

Dacă mașina este în garanție trebuie să-l schimbi, altfel pierzi garanția. Oricum daca ții la mașina este indicat sa respecte recomandările producătorului. Eu personal tot la 15 mii schimb uleiul indiferent de perioadă.

| PringAloe explică (pentru Quassaar):

Din pacate eu ma confrunt si cu ideiile lui tata, ca e vrajeala de market si ca uleiul e bun si la 20-25k km, ce ma supara e ca masina e si noua, si abia are 57. 000km si de ce sa merg la risc cand pentru 3-4milioane pe an acolo stiu ca masina in regula

5 răspunsuri:
suntserios
| suntserios a răspuns:

Da, trebuie sa il schimbi

| Panamax a răspuns:

Dar nu mai mult de un an, nu inainte.
Eu fac 50.000 pe an, crezi ca astept sa vina anul nou sa schimb uleiul?

| Luci003 a răspuns:

Ai doua variante
Sa îl schimbi când ai făcut 15.000 sau daca nu ai făcut atați km într-un an tot trebuie schimbat. Nu are nicio problema daca ai trecut puțin peste limita. Un prieten schimba la mașina de transport uleiul la 20 de mii

| mirel88 a răspuns:

Normal da trebuia schimbat dar poti merge sa întrebi si la un servis sa vezi ce iti zic si ei eu de obicei îl schimb la 11 12 mii km