| Nelu2801 a întrebat:

Salutare, vreau să îmi schimb și eu volanul la Audi a4 b7 cel pe care îl am acum nu are comenzi pe el și vreau să pun unul cu comenzi ce este de făcut? Mulțumesc!

1 răspuns:
| relian a răspuns:

Daca volanul tau nu are asa ceva, atunci va trebui odata sa pui alt volan, la volanul tay sa ai deja cabluri care sa mearga cu volanul cu comenzi, apoi cineva trebuie sa programeze masina sau volanu cu masina.
Daca nu ai cabluri in volanul tau pentru asa ceva, atunci eu spun sa iti vezi de treaba.
Sa afli daca ai cabluri, ori daca se poate face ceva, ar trebuie sa desfaci volanul, airbagu sa poti vedea, ceea ce nu iti recomand.
Cel mai indicat e sa cauti pe Youtube un video in care sa arate chestia asta, o masina fara comenzi la volan, cum i se pune un volan cu comenzi.

Ori cauti pe net oriunde, daca a mai facut cineva asa ceva, daca gasesti ceva informatii, inseamna ca se poate, daca nu gasesti, iti cauti de drum, stai linistit.

Comenzile alea in volan, au un modul, adica o piesa electronica, unele acolo in volan, altele in alta parte, iar daca masina ta nu are asa ceva, de ai pune tot nu ar functiona, trebuie sa programezi mamsina cu acel volan ce are comezi pe el.

Cel mai important este sa afli daca ai acolo cabluri, ca de nu ai, atu nci lucrurile se complica, e mai mult de cautat informatii, cum sa tragi acolo cabluril de unde, daca se poate sau nu se poate si etc.

Alta optiune, este sa cauti ceva firma, sau persoana, care sa se ocupe cu astfel de modificari, il suni, ala iti poate spune daca se poate, cit costa, apoi stii ce sa faci.