| krewooo a întrebat:

Vreau sa imi ziceti anumite sfaturi pentru a obtine permisul de conducere, pentru ca dau a doua oara. Prima oara, mai sa nu ma bat cu politistul a fost. dar infine. a trecut. Vreau sa imi spuneti comportamentul PERFECT, posibil de atins, pentru a fi admis. Ma refer la psihicul meu si al politistului. sa fie convins ca o sa imi dea carnetul, pe langa faptul ca voi fi atent ( asta din start e o necesitate). In al doilea rand as vrea sa imi ziceti ce sa fac pentru ca timpul sa treaca mai repede? Dau abia pe data de 23 august. si pana trec 17 zile. mi se pare o vesinicie. Dau Funda, merci mult!

Răspuns Câştigător
| OldSoul a răspuns:

Deci pentru inceput trebuie sa ai o atitudine relaxata, sa conduci ca si cum ai fi tu singur, sa nu-l bagi seama daca tipa sau d-astea, sa fii calm, sa fii relaxat si sa nu-ti pese daca-l pici.
Acum iti dau ceva sfaturi pe care nu stiu daca le-ai mai primit, dar care sunt foarte importante:
In timpul probei trage de timp, nu te grabi, daca te grabesti sunt mai mari sansele sa pici.
La traseu trebuie sa conduci cel putin 25 de minute (daca nu ma insel) pentru a fi admins, nu conteaza ca faci 5km sau 25 de km in acel timp, dar daca alegi sa faci 25 de km in acel timp vor creste cu mult sansele sa pici, deoarece o distanta mai mare aduce mai multe intersectii, mai multe depasiri, altfel spus mai multe obstacole si mai multe posibile greseli.
Pe parcursul probei trebuie sa-ti pastrezi calmul, sa fii relaxat, sa incerci sa conduci ca si cum ai fii tu singur.
Trebuie sa respecti ce zice el si daca te intreaba ceva sa-i raspunzi.
In general examinatorii vorbesc mai tare pentru a nu exista unele scuze gen "Nu am auzit" deci daca tipa fii calm nu te lua in gura cu examinatorul te poate tine mult mai mult in traseu si te pica oricum.
Deci, pe scurt, lasa de la tine, trage de timp, asigura-te cat mai bine, franeaza din timp.
Ca idee incearca sa conduci cu 20-30km/h sau daca vei iesi din oras (desi nu cred) incearca sa conduci intre 45-60km/h,(daca conduci prea lent isi va da seama, daca conduci prea repede gresesti, vitezele pe care ti-le-am spus eu sunt cele optime) si inca un detaliu pe care nu stiu daca-l stii, in caz de-ti face cineva semn ca te lasa pe tine sa treci, intrebi obligatoriu instructorul!
Inca ceva ce probabil nu stii, daca ai luat sala cu 22 de puncte trebuie sa incerci sa eviti posibele greseli si sa conduci cat mai bine, tu poate crezi ca nu conteaza cu cate puncte l-ai trecut, dar unii examinatori se uita si daca l-ai trecut cu 22 de puncte pot fi mai severi si sa te tina mai mult deoarece vor putea crede ca ai luat sala din noroc chior.

Cam astea sunt cele mai bune sfaturi pe care poti sa le primesti, daca le respecti si ai cat de cat habar de condus vei promova.
Iar daca pici, nu-ti fa probleme, mergi mai departe si incerci din nou, sunt tot felul de instructori, unii care sunt normali, unii indulgenti, si unii severi care te pot pica chiar daca conduci bine.
Si decat sa iei permisul si sa faci o "minune" ziua urmatoare mai bine il dai de mai multe ori si stii ca esti soferi, nu un posibil pericol public.

5 răspunsuri:
| NoTurbinaNoGood a răspuns:

Fii tacut, condu ca si cum ai avea permisul deja. Politistul iti spune doar incotro mergeti, nu trebuie sa faceti sedinte terapeutice impreuna, ca sa iei permisul.
Sa nu uitam ca soferia e o meserie in principal pentru cei care au ramas cu 8 clase, deci pe acolo te zbati si tu.
Pana la examen ai timp sa cunosti o fata si sa iesi cu ea, sa aiba cine sta cu tine la examen, pana iti astepti randul.

| Sofer a răspuns:

Nu ai de ce sa fii stresat e om ca si tine. Nu e numai un singur politist cu care pici mai sunt si alti.

| Popescu_Eugen_1964 a răspuns:

Diazepan. Mult diazepan.

| Thepursuitbeginswhenthisportrayaloflifeends a răspuns:

Exerseaza, ia-ti cateva ore de condus inainte de oras.
Si fii degajat, daca te duci coplesit de emotii o sa clachezi!

| octa2021 a răspuns:

Daca esti nervos la examen te asigur ca nu o s-a promovezi nici odata, si cu trasul de timp o sa risti sa pici, deoarece enervezi politistul examinator.
Viteza pe care trebuie sa o ai trebuie s-a fie in functite de conditile de trafic si drum, de exemplu pe un drum unde sunt doua benzi pe sens si nu sunt parcate masini pe marginea drumului poti s-a mergi cu 40-45 km/h.
Trebuie s-a dai treapta corespunzatoare in functie de viteza si drum(rampa sau panta) trebuie gandire in si logica in schimbarea treptelor.
Daca esti stresat la examen o s-a fii stresat si daca o s-a devii sofer deci o s-a fii inplicat cat de curnd intr-un accident auto.
Trebuie sa ai o atentie distribuitiva, mai exact trebuie s-a fii atent la fiecare manevra(parcare, depasire, mersul cu spatele, coborarea din autovehicol)

Daca nu esti in stare s-a promovezi examenul nu te mai apuca, cred ca nu iti doresti sa faci fictime.

Eu personal studiez siguranta rutiera si lucrez si ca mecanic si tinichigiu si crede-ma ca mam cam saturat sa vad masini busite si sange pintre bucatile de metal.