| 28cosmin a întrebat:

Salutare.
Vreau să vă întreb dacă cumva știți să îmi răspundeți la întrebare.
Dacă o persoană a fost implicată într-un accident rutier dar fără victime și dacă una din persoane cheamă poliția și le comunică amândurora că dacă nu există înțelegere pe cale amiabilă vă puteți deplasa la poliție pentru luarea filmărilor de pe cameră pentru a dovedi care este vinovat/ă pentru accident, iar până la urmă se ajunge la calea amiabilă. Una din persoane se mai poate duce la poliție pentru a cere filmările din ziua x și ora y? Asta dacă s-a făcut o amiabilă și dacă a intervenit în mod direct asiguratorul.

Răspuns Câştigător
| DjSannan a răspuns:

În principiu, în cazul în care se ajunge la o înțelegere amiabilă între persoanele implicate într-un accident rutier fără victime, nu mai este necesară intervenția poliției sau a altor instituții de stat. Înțelegerea amiabilă poate consta în achitarea unor daune materiale sau în repararea autovehiculelor implicate în accident, în funcție de caz. Dacă una din persoanele implicate în accident dorește să vadă filmările din ziua și ora în care a avut loc accidentul, poate face o solicitare în acest sens către poliție sau către compania de asigurări cu care a fost încheiată polița de asigurare pentru autovehiculul implicat în accident. În cazul în care se ajunge la o înțelegere amiabilă și asiguratorul a intervenit în mod direct în soluționarea cazului, poate fi mai ușor pentru persoană să obțină filmările de la asigurator, deoarece acesta poate avea acces la mai multe informații și poate face demersurile necesare pentru a obține aceste filmări. Totuși, este important să rețineți că obținerea filmărilor poate fi conditionată de respectarea unor reguli și proceduri specifice și poate implica parcurgerea unor etape legale care pot varia în funcție de jurisdicție și de specificul cazului.

3 răspunsuri:
| NoTurbinaNoGood a răspuns:

Nu va primi imaginile.
Daca depune plangere sau declaratie referitoare la accident, politistii vor viziona inregistrarile. Dar nu i le va inmana persoanei respective, sau cel putin nu sunt obligati sa faca asta.
In cazul in care s-ar ajunge in instanta (declaratie si apoi contestatie pentru procesul verbal), imaginile vor fi trimise si in instanta. Dar din nou, nu cred ca politistii sunt obligati sa prezinte imaginile, decat procurorilor/judecatorilor.
In rest, vizualizeaza ei si trag concluziile.

| 28cosmin explică (pentru NoTurbinaNoGood):

M-am intersat pe parcurs ce am pus întrebarea, și dacă sa ajuns la o amiabila și nu te-ai dus la poliție făcând plângere atunci poliția nu mai are cum să îți arate/să se uite pe camerele de supraveghere din locul unde s-a întâmplat. acel accident ne rezultând victime.
Mai pe scurt dacă ai ajuns la o înțelegere prin amiabila poliția nu mai are cu ce să te mai ajute, fiindcă înțelegerea este realizată.
Dacă nu s-ar fi ajuns la o înțelegere atunci da poliția îți va da să faci plângere și abia atunci se va uita pe camere împreună cu tine pentru a vedea dacă tu sau cealaltă persoană este sau nu vinovată pentru producerea accidentului. Iar dacă una din persoane este vinovat/ă poliția permisul va fi reținut pentru o perioadă de timp de 30, 60 sau chiar 90 de zile.

| 28cosmin explică (pentru NoTurbinaNoGood):

Oricum mulțumesc pentru ajutor!