| Lix_Mihay_1988 a întrebat:

Salutare~! vreun mecanic online?
Am un astra g 1.7 dti 16v, ieri l am scos la drum dupa o saptamana de stat pe bara, am facut vreo 40 de km si dupa mi s a incalzit deotata apa la peste 100 de grade si nu mi a mai bagat caldura in habitaclu! a trebuit sa fac pauze dese sa o pot duce acasa! nu am lasat temperatura sa sara de 100 de grade! acum intrebarea mea este din ce sa fie? ma gandesc ca, chiuloasa n ar fi ca am antigel in vas si nu mi baga ulei in vas! multumesc frumos

7 răspunsuri:
| Jicarean_Calin_1960 a răspuns:

Verifica pompa de apa, daca face recircularea apei in motor, termostat care trebuia sa deschida la 89°c, apoi radiatorul nu cumva sa nu mai treaca apa prin celule din cauza depunerilor!
Bafta Lix!

| Lix_Mihay_1988 explică (pentru Jicarean_Calin_1960):

Pompa e pe distributie...
i am dat azi termostatul jos si l am probat in apa super fiarta! si nu functioneaza! am comandat altul nou, maine sa l pun sa vad daca e din el! acum ramane de vazut! spare sa nu fie pompa ca e belea! va multumesc mult!

| maturgrizonat a răspuns:

Posibil in general:
-lipsa (pierdere) antigel
-curea pompa apa rupta!
-ventilator defect
-radiator astupat cu frunze.

| Lix_Mihay_1988 explică (pentru maturgrizonat):

Antigel am~
pompa de apa e pe distributie din cate stiu la 1.7 dti
termocupla pleaca
si radiatorul....nu are cum e curat!
problema e nasoala ca: apa motorului sare de 100 daca merg cu ea si nu mi mai baga caldura in masina! e pe dos...
mersi mult

| maturgrizonat a răspuns (pentru Lix_Mihay_1988):

Nu cunosc modelul tau de masina, dar se pare ca apa care se incalzeste in motor nu circula.
Radiatorul se incalzeste? ca inteleg ca la aeroterma nu ajunge.
Sper ca nu ai apa chioara in instalatie si a inghetat!

| Lix_Mihay_1988 explică (pentru maturgrizonat):

Am antigel! i am facut schimbul in toamna! intr-adevar apa nu circula! radiatorul nu stiu daca se incalzeste! aeroterma functioneaza normal, dupa 90 porneste! ma gandesc sa fie de vina pompa de apa? sau termmostatul?

| maturgrizonat a răspuns (pentru Lix_Mihay_1988):

Prin aeroterma m-am referit la cea care baga caldura; ai caldura?
Cu termostatul blocat inchis trebuie sa ai caldura!