| Mariobmb a întrebat:

Salutareee, in talonul masinii am ultima dimensiune pe r 16", acum eu as vrea sa schimb cu r17" si vreau sa va intreb, le pot omologa? Si imi va trebui obligatoriu suspensie sport sau nu? Unii mi-au spus ca daca nu am suspensie sport o sa atinga. Altii nu. Vreau pareri de la cei care au facut asta. Vreau sa pun jantele pe in bertone. Multumesc!

1 răspuns:
| OldSoul a răspuns:

Referitor la prima intrebare.
Tine mult de modelul masinii.
Mai exact, daca din fabrica s-au montat pe modelul respectiv, roti pe 17, da, le vei putea omologa.
Va trebui sa mergi la reprezentanta, sa-ti dea o fisa in care sa precizeze ce dimensiuni s-au montat din fabrica pe modelul respectiv.
Conform datelor de pe fisa de mai sus, iti vei echipa rotile pe 17 cu anvelopele cu dimensiunea precizata pe fisa respectiva.
Cu fisa respectiva, si cu masina, echipata cu rotile respective, vei merge la rar pentru omologare.

Cat despre a-2-a intrebare.
Ei bine, raspunsul este nu.
Cei ce ti-au spus ca fara suspensie sport o sa-ti atinga, sunt cam prosti.
Singurul caz in care ti-ar atinge, ar fi de la balansul mai mare care-l face suspensia standard, insa, nici daca vei pune o suspensie sport, nu vei scapa de el, ce e drept, masina va fi mai rigida, insa totodata va scade si garda la sol, deci, sansele sa atinga, vor creste.
In alta ordine de idei, daca anvelopele si jantele sunt alese corect, nu o sa-ti atinga nici cu suspensie standard, nici cu suspensie sport.