| Adrian2909 a întrebat:

Saluuuutt! Am un VW Passat din 1996, modelul b4 35i cu motorul de 1.6 benzina aspirat de 101 cai.
Masina fost ingrijita de cand o stiu si vreau sa am mai multa grija de ea, are 237 de mii de kilometri la bord (REALI).
Ce fel de ulei ar fi bun pentru aceasta? Ma intereseaza o firma buna si calitativa.
Tin sa mentionez ca pana acum am folosit Castrol 10w40 dar am auzit de la cativa ca nu mai e chiar foarte bun Castrolul si sa nu mai folosesc...

2 răspunsuri:
| relian a răspuns:

Nu conteaza ce brad de ulei pui, conteaza sa fie cu specificatiile ce zice fabricantul masinii.
Asa ca suna la reprezentanta VW si intrebi ce ulei merge la masina ta, ca si specificatii.
Uleiulm ala ce pui tu sigur nu-i cine stie ce, dar pana la urma toate is fiare, conteaza sa faca ungerea bine, deici ulei sa pui si sa il schimbi la timp, adica cand spune fabrica acelui ulei.

Cred ca vara la tine merge si ala 0w20, nu mai folositi uleiuri viscoase, in ideea ca is mai groase si ung mai bine laughing nici pomeneala, ba dimpotriva, un ulei mai viscos circula mai incet, rezulta o lubrifiere mai slaba.

Eu asa fac cand nuinceva clar, sun la dealer si ala ma intreaba ce masina am, din ce an, apoi imi spune ce ulei sa folosesc.Chestia asta nu te costa nimic, telefon cred ca ai, doar suni aia e tot.

Refiritor la branduri, Castrol este nu bun, este f bun, dupa Mobil1 este cam al doilea ca si brand.

La ce motor ai tu cred ca ala se foloseste 5w30, am intrebat eu pentru cineva la dealer tot asa pentru un VW ceva genul ala.Dar conteaza si zona geografica unde este masina, asa ca poti verifica.

Daca ai bani si vrei sa pui ceva bun, atunci pune ulei de la VW, ei folosesc uleiuri special facute pentru ei, de altfel orice brand de masina asa face.

Tu puiu ulei 10w cand in RO nici nu mai este iarna deloc laughing plus 40 eu zic ca e cam gros.
La mine in manualul masini spcrie sa pun 5w30 si is mult mai la sud dec it RO deci mult mai cald.Dealerul spune sa pun 0w20, astea is informatii venite de la fabrica masinii.

Cel mai bun ulei daca vrei sa pui, este cum am spus cel de la VW cumperi ulei de la aia, altul mai bun nu-i.

| Frank51 a răspuns:

Motorul ăla nu e foarte pretențios, eu aș pune 5W30 Motul sau Ravenol, merge la fel de bine și cu Castrol, deci e decizia ta.