| Mihaila_Bogdan-Iulian_1997 a întrebat:

Ce ulei de motor ar fi potrivit pentru vw passat b5 1.9 tdi ( ajm ) diesel din 1999? Pana acum am folosit Castrol 5W40, dar mi se pare ca la mia de kilometri ia cam mult ( 250-300 ml ). Voi ce ulei de motor folositi?

3 răspunsuri:
| relian a răspuns:

N-are a face ca ia ulei cam mult cai ulei de care spui sau car fi alt ulei. Daca vei pune un ulei mai putin vascos vei consuma si mai mult, deci problema daca e sa iti consume ulei e din alta parte nu de la ulei.Ai segnentii uzati sau ai semeringurile uzate de la valve, sau ce or mai fi pe acolo, poate il pierzi pe undeva. Uleiul ce tu il olosesti este foarte bun, este exact ce recomanda fabricantu masinii tale. Daca motoru e uzat poti sa-i pui si ulei de cocos ca no sa se repare singur sau no sa reduca consumul de ulei laughing

Răspuns utilizator avertizat