| AlexandruDouaPuncteD a întrebat:

Saluuuuuut!:X Am si eu o intrebare din mecanica.big grin Uleiul de motor circula in cutia de viteze?(Nu vreau raspunsuri directe Nu,Da, Poatelaughing vreau un raspuns mai explicit).

Răspuns Câştigător
suntserios
| suntserios a răspuns:

Uleiul de motor dupa cum ii zice si numele se afla in motor. El nu circula nicaieri doar lubrefiaza miscarea cilindrilor in blocul motor.

Cutia de viteze are propriu ulei, nu are nicio legatura cu uleiul de motor

4 răspunsuri:
| 0rlando a răspuns:

Nu există nici o legătură între circuitul de fluide ale motorului cu cel al cutiei de viteze, la absolut nici un tip de vehicul.
De asemenea uleiurile folosite în motoare, sunt complet diferite de cele folosite în cutiile de viteze și nu se poate folosi același tip de ulei niciodată atât la motor cât și la cutie.

| NoTurbinaNoGood a răspuns:

Uleiul de motor are alte proprietati decat uleiul de transmisie, si se schimba mai des decat cel de transmisie.
Ca urmare, motorul are baia lui de ulei, separata de cutia de viteze, care are in ea un nivel de ulei mai gros (daca vorbim de cutie de viteze manuala). Cutiile automate au un alt tip de ulei, foarte diferit fata de cel pentru cutiile manuale.
Motorul mai imparte uleiul doar cu turbina de supraalimentare, daca exista una.

| Nostradamuss a răspuns:

La unele modele de masini ai epurator la cutia de viteze sunt sanse sa bagi ulei de motor in cutie daca ai turbina si e uzata.

| marian7474 a răspuns:

Nu