| Florin_Bogdan_1987 a întrebat:

Scuter Piaggio zip,set motor nou,muzicuta noua,bujie noua,curatat carburatorul,filtru curatat,toarce la relantiu ca o pisicuta, daca il las 2-3 ore nu mai vrea sa porneasca numai daca ii strangulez aerul. Dimineata la fel, la cald porneste numai apasand o data pe butonul de pornire

5 răspunsuri:
| Popescu_Eugen_1964 a răspuns:

Ori se evapora benzina din carburator, ori ai nivelul mic, motoarele in rodaj pornesc cu amestec mai bogat la rece.

| Popescu_Eugen_1964 a răspuns (pentru Popescu_Eugen_1964):

Aha, mi-am adus aminte ca la astea in 2 timpi e bine sa-l opresti din contact turat si cu socul tras sa traga amestec in carter / cilindru pentru pornire. Asa faceam la Trabi. Ia sa incerci.

| Florin_Bogdan_1987 explică:

1.Socul este automat,cand dau sa pornesc(O Pedala)dau jos bujia,e leoarca,o usc,pun la loc dau pedala, o iau e uscata, scanteia e albastra, daca nu ar inchide cuiu ponton ar fi balta sub el sau bujia uda la fiecare pedala, nu?

| Florin_Bogdan_1987 explică (pentru Popescu_Eugen_1964):

In rodaj nu mai e de cateva luni, se circula doar duminica cu el maxim 20km

| Popescu_Eugen_1964 a răspuns:

Carburatoarele nu se fac de amatori si nici prin sfaturi la -radio sant - mergi la un meserias.