| andreialin2 a întrebat:

Se arde electromotorul daca pui o baterie cu 500 amperi?

8 răspunsuri:
| Simpatic a răspuns:

Asta nu stiu, dar banuiesc ca DA pentru ca electromotorul tau nu este proiectat la atat,
Dar cati consumatori ai, caci stiu ca la tir-uri se folosesc acumulatori de +100 si ceva de Ah
Cred ca ai vrut sa spui 500 A/h nu 500 de ameperi!
Nu ai nevoie de mai mult de 140 A/h si un curent de pornire mare sa zicem 900, dar si aici depinde daca poate fi montat.
Eu zic ca ce am spus mai sus duce si un sistem audio de 5000 W reali fara probleme, deci tu ce vrei sa faci cu o baterie de 500 Ah? sa pornesti o naveta spatiala?
Nici nu stiu daca in comert gasesti asa ceva.

| andreialin2 explică (pentru Simpatic):

O curiozitatate, exp leg 5 baterii de tir si obtin 500Ah si 12V, nu se arde, nu?

| xerxes1 a răspuns:

Electromotorul isi ia cat are nevoie, poti sa pui si de 5000.

| andreialin2 explică (pentru xerxes1):

1. Daca leg multe baterii si obtin 1000000 de ah si tot 12v, nu se arde electromotorul?
2. Dar de exemplu s.ar arde alternatorul ca nu poate incarca sau cv gen?

Rasp la 1 si 2

| Raducons a răspuns:

Nu se arde, banuiesc ca e vorba de 500ampei ora500Ah,merge fara pobleme

| andreialin2 explică (pentru Raducons):

Ma refeream la 500Ah, legam in serie 5 baterii de 100ah, nu se arde, nu?

| Raducons a răspuns (pentru andreialin2):

Trebuie legate in paralel, nu in serie, adica plusurile impreuna si minusurile impreuna, altfel ies 60 v si se arde.in paralel raman 12 v dar se insumeaza curentulA

| Simpatic a răspuns (pentru andreialin2):

Dar eu te-am intrebat ce anume faci cu aceste baterii ca din cate se pare nu doresti sa pui pe masina, in comert sau pe comanda de la magazine online daca te straduiesti putin cred ca gasesti baterie auto cu 200 Ah, DAR ai un lacas si cu siguranta la o masina medie nu MERGE bagata in acel lacas destinat bateriei.
Daca ai de gand alte proiecte, adica la orice altceva decat masina, sa folosesti acesti 500 de Ah poti sa mergi linistit la un electrician si iti leaga el bateriile si te ajuta cu ceea ce vrei sa faci.
In rest nu exista autovehicul care sa necesite mai mult de 100 de Ah asa stock adica cu ce vine din fabrica, ce depaseste 100 este nevoie la tancuri de astea de camioane, tir-uri, masini modificate pentru off-road -alea care au cate 4-8-12 faruri deasupra ca sa se vada bine drumurile din paduri, eu stiu rulote care folosesc invertoare si sunt complet utilate etc