| Adrian2666 a întrebat:

Va salut!
Am o mică problema cu o duba Ford transit din 94, motor de 2, 5. Am pus electromotor nou și baterie nouă de 100 amperi și când dau cheie decât se aude un click, nu pornește ( mentionez ca mecanicul când a pus electromotorul a lipit firele cu niște schoci) este posibil ca acum fiind iarna masina in mers de la trepidatii să intre apă acolo între fire sau să se fi desprins?

9 răspunsuri:
| baru a răspuns:

Vezi masa intre motor caroserie. Baga un plus de la baterie la bobina de la electromotor si vezi daca porneste. La borna la bobina, selenoid, electromagnet cum vrei sa, i spui, vezi sa.ti vina curent. Borna goroasa vine direct de la baterie. Borna subtire intra in instalatie, inclusiv la contactul cu cheie. Bornele sa faca contact, sa fie stranse bine.

| darrio2007 a răspuns:

Cheama mecanicul. Nu a stat langa tine cand ai incercat sa o pornesti?

| Adrian2666 explică (pentru darrio2007):

Pai a pornit-o după ce a făcut-o dar la o lună și ceva după ce a venit gerul nu a mai pornit

| darrio2007 a răspuns (pentru Adrian2666):

In acest timp ai mai pornit-o? Cand se aude doar click poate fi o pierdere de curent sau poate fi chiar bateria, desi e nouă. Verifica totusi bateria.

| Adrian2666 explică (pentru darrio2007):

Bateria nu are nimic, claxon ul se aude tare clar, radioul funcționează, tot dar nu pornește după ce am pus electromotor ul și bateria pe ea am mai mers vreo 100 de km și apoi după 2 săptămâni nu am mai vrut să pornească, doar se aude un click, nu pornește.

| darrio2007 a răspuns (pentru Adrian2666):

Ai un scurt in instalatia de aprindere. Vezi acolo unde a prins el firele. Posibil sa se fi slabit ceva.

| Adrian2666 explică (pentru darrio2007):

Acolo unde a prins firele le-am desfacut eu din nou și le-am lipit si tot așa face...

| darrio2007 a răspuns (pentru Adrian2666):

Inseamna ca electromotorul este de vina. In interiorul lui.

| NoTurbinaNoGood a răspuns:

Esti sigur ca nu e gripat motorul?