| anonim_4396 a întrebat:

Se este nevoie sa se demonteze chiuloasa pentru a se segmente un motor de 1900d renault

7 răspunsuri:
Stefan
| Stefan a răspuns:

Pentru o segmentare se demonteaza chiuloasa si baia de ulei apoi se desfac piulitele de la capacele de biela pentru a sxtrage pistonul din cilindru. Înainte de aceste operatii se goleste lichidul de racire din motor apoi se goleste uleiul din motor si se deconecteaza acumulatorul. Cel mai indicat este sa sa efectuati aceasta operatie de segmentare la un atelier de reparatii auto autorizat, care va raspunde de lucrarea pe care a va executa.

| Roby67 a răspuns:

Este nevoie de un mecanic auto foarte bunwinking

| florinel_8849 a răspuns:

Da

| mihaa a răspuns:

Daca esti din Tm, sotu este electromecanik auto, face si el 1 leu cinstit

| marix_8480 a răspuns:

Da, dar la un mecanic bun si apoi merge masina super

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Da trebuie daca nu desfaci chiuloasa nu poti schimba segmentii

| ady1989 a răspuns:

Da trebuie demontata si mai trebuie masurae camasile sa vezi daca nu au ovalitate sau conicitate pentru ca daca au ovalitate risti sa nu rezolvi mare lucru cu o simpla segmentare, trebuie bucshat si blocu motor.