| Windswept a întrebat:

Se poate achizitiona cartea verde din vama turca?(detin o carte verde,este valabila in tarile UE,dar nu si in Turcia). Apropo, asigurarea medicala este obligatorie daca plec in Turcia? Am nevoie de un raspuns rapid, in 30 de minute ar fi excelent. Multumesc anticipat. Deasemeni,nu doresc raspunsuri neclare gen "poate",sau copy-paste-uri de pe alte forum-uri. Cel mai rapid, corect, si serios raspuns primeste funda.

1 răspuns:
| Nis a răspuns:

Eu am patit sa ma intoarca de la vama la moldoveni ca nu era valabila asigurarea(cartea verde) la ei si dupa noua lege trebuie sa iti faci asigurare pe minim 6 luni. Si nu ai cum sa iti faci de la vama straina fiindca te opreste inainte sa dai pasaportul(iti cere asigurarea si actele masinii). Pe mine m-a trimis inapoi la romani si acolo nu mai aveau nu stiu ce formulare si a trebuit sa merg in alt oras apropiat si mi-am facut pe 6 luni asigurare valabila si in MD.