| andyarx a întrebat:

Se pot omologa mai multe seturi de jante la o singură mașină? Spre exemplu eu am pentru iarnă un set de R17 neomologate si pentru vară R16 omologate.

Răspuns Câştigător
| Simpatic a răspuns:

Din cate stiu eu da, nu am omologat la RAR ce-i drept dar intuiesc ca se poate. De unde trag concluzia asta? la 2 masini pana acum am avut trecut in talon (omologarea de fabrica) 2 dimensiuni diferite ale jantelor si total diferite una de alta adica nu erau apropiate 16 cu 17 inch sau 15 cu 16" ci una avea 16 cu 18 iar alta 17-19 inch!

8 răspunsuri:
regis
| regis a răspuns:

Se pot omologa la RAR orice dimensiuni recomandate de producator sau orice dimensiuni echivalente acestora. Echivalente inseamna cu diferenta de circumferinta mai mica de 3%.
Ba mai mult, se pot omologa si dimensiuni total diferite, cu condiția sa nu afecteze siguranta. Eu de exemplu am pe aceeasi masina si 225/50/17 dar si 195/65/15. Dar de exemplu daca as vrea 235, acestea ar atinge deja in suspensie si nu s-ar putea omologa.

| sierra1 a răspuns:

Nu se incurcă rar-ul cu așa ceva. Există așa zisa omologare de tip. Dacă nu e dimensiunea scrisă in CIV, vinde-le

| andyarx explică (pentru sierra1):

In CIV la mențiuni sunt omologate de 16 si de 18, ma gandesc că nu ar fi problemă sa circul cu astea de 17 dar nu vreau sa risc

| suntserios a răspuns (pentru andyarx):

Ba ar fi problema. La primul control ramai fara certificat.

| sierra1 a răspuns (pentru andyarx):

Nu e ok, fă cum scrie, riști

| regis a răspuns (pentru sierra1):

Printre altele, RAR-ul se ocupa si cu asa ceva.
https://www.rarom.ro/? p=667

| sierra1 a răspuns (pentru regis):

Dacă tu crezi că rar-ul îi omologhează lui roțile alea, e părerea ta

| regis a răspuns (pentru sierra1):

Eu nu cred, ci stiu. Si nu e părerea mea, sunt norme ale lor.