| Swordsman a întrebat:

Se pricepe careva la mecanica? vreau sa transform o dacie 1310 in buggy. Ceva sfaturi? Schite?

Răspuns Câştigător
| FurtunaDiesel a răspuns:

Schite nu exista pentru ca un Buggy se face dupa bunul plac al fiecaruia nu dupa o schita, asta este si ideea unui buggy. Sfaturi nu prea exista decat sa il faci in parteneriat cu cineva daca nu te pricepi la mecanica si partea electrica ai grija sa fie bine pusa la punct pentru a nu avea probleme, incendii si asa mai departe, asta este principala problema, apoi sa ai grija la frane si directie. Alte sfaturi nu prea iti poate da nimeni!

| Swordsman explică (pentru FurtunaDiesel):

Pe mine ma preocupa distanta dintre roti, etc, vreau sa fie cat mai stabil, o sa ii pun motorul pe spate, si tractiunea tot spate, asa ca nu vreau sa se dea peste cap cand urc cu el.

| FurtunaDiesel a răspuns (pentru Swordsman):

Aici trebuie multe calcule la care te poate ajuta doar un inginer auto foarte bun, or cunostinte or contra cost. Ca sa pui motorul pe spate trebuie ca restul greutatii sa fie distribuita pe fata, distanta intre roti trebuie sa fie calculata in functie de centrul de greutate al vehiculului, de ampatament, de dimenisiunile rotilor si asa mai departe. Nimeni nu iti poate da un dosar de cacule pe un forum, sau il faci dupa ochi daca ai experienta sau un mecanic bun cu tine dar nu va iesii ca la carte. Din acest motiv cercetarea este scumpa, Mercedes spre exemplu investeste un milion de euro pe zi in cercetare (Da ai inteles bine 1.000.000).