| georgesur a întrebat:

Stie cineva cam ce insusiri ar trebui sa aiba o masina pe care vrei s-o folosesti pentru off-road?

Răspuns Câştigător
| belltech a răspuns:

Un sistem de tractiune excelent, cum e cel de pa Acura RDX, SH AWD, torque vectoring all wheel drive, care face singur totul, altfel, un motor care are cuplu mare la turatii mici, cum ar fi turbo diesel, sau v6/v8 benzinar, daca e turbo ajung si 4, gen subaru wrx sti, garda la sol mare, adica inalta, cauciucuri adecvate, depinde pentru ce, nisip, noroi, trebuie sa aiba reductoare, cam asta, masini europene tipice sunt Land Rover Defender si Mercedes clasa G, la japoneze gasesti Nissan Patrol/Xterra, subaru wrx e mai mult de raliu nu de off road, Toyota FJ cruiser, iar la americane sunt in special camioanele, dar Jeep Wrangler e cel mai intalnit, ala micu cu 4 locuri si fara prelata, care il vezi des prin filme

4 răspunsuri:
| eugem35 a răspuns:

Dizel este recomandat si de recula cu capestan cauciucuri nu foarte late si cu crampoane mari si nu neaparat sa fie cu cilindri in V. iti trebuie turatie mica putere mare si transmisia 4x4, 6x6, 8x8. si transmisi cu reductoare de putere si sateliti care sa puna in functiune toate rotile in acelasi timp

SoftCristi
| SoftCristi a răspuns:

Tractiune 4x4, motor de minim 2000cmc, de preferat in V, benzinar, pneuri mari pe jante de 15 sau 17.

| georgesur explică:

Intrebam de insusiri., si primesc raspunsuri cu mii de cmc si turatii. sad, de parca cuplu mare pot da numai motoarele mari (si eventual diesel).
Consider ambele raspunsuri incomplete si chiar cu
unele afirmatii gresite!

| adnreas09cta a răspuns:

Frate o masinapentru of road daca are diferentialul facut cu cap cu a fost tatra camion cu 12x12 chiar la care trageau toate 12 roti incontinuu cu un motor de 430 de cai poti agata dupa ea la panta de 15 grade 100 de tone asa e si cu of road si la of road nu trebuie neaparat 4x4 e de ajuns sa ai tractiune pe fata si e de ajuns sa te distrezi