| anonim_4396 a întrebat:

Stie cineva daca pot schimba motorul unei Dacia Solenza ( 1.4 ) cu unul de Audi ( 2.8 )? Ar intra? S-ar putea omologa, sa fiu in regula cu actele si cu politia in caz ca ma opreste? Sau la rar.

4 răspunsuri:
suntserios
| suntserios a răspuns:

Cel mai probabil nu intra. Dar iti dai seama ca la puterea pe care o dezvolta motorul ala rupe dacia in doua la prima acceleratie.

| xerxes1 a răspuns:

Nu este imposibil, dar te va costa cat un Audi nou.

| Uvox a răspuns:

Intra sau nu, cu cutia de viteze sigur nu se pupa, iar sa folosești cutia originală, nu cred ca se pune problema. (planetare, fuzete, bascule, suportul motor si cutie si cate altele)
Modificarile necesare sunt greu de realizat, scumpe si chiar asa, tot nu cred ca o sa reușești cu omologarea la RAR.
Dar de ce ai face asta? Pe o dacie?

| Goldenbulle7 a răspuns (pentru Uvox):

Le am pe amandoua, dar Audi nu il pot inmatricula, pentru ca nu am primit fiscal.