| yonut98 a întrebat:

Stie cineva daca s-a dat legea cu permisul de conducere de la 16 ani?
Daca da, am inca o intrebare legata de asta: daca iei permisul la 16-17 ani, mai ai nevoie sa faci scoala de soferi si sa dai examenul inca o data la 18 ani?

Răspuns Câştigător
| NoTurbinaNoGood a răspuns:

Nu s-a schimbat nimic, si nici nu se va schimba prea curand. Legislatia este buna asa cum e.
La 16 ani ai dreptul la subcategoriile AM, B1 si parca A1. Sunt mai mult decat suficiente.
Pentru a obtine categoriile intregi, dupa 18 ani, trebuie sa o iei de la capat, cu scoala de soferi.
Daca nu te multumesti cu un scuter, da pentru categoria B1, si cumpara-ti o masinuta pentru B1... Dar e aiurea, peste 2 ani sigur n-o sa mai suporti ascutitoarea, si trebuie sa dai din nou bani pe alta scoala, alta masina...

3 răspunsuri:
suntserios
| suntserios a răspuns:

Legea cu permisul la 16 ani exista, poti da pentru categoriile A1, Am si B1.

Legat de categoria B la 16 legat nu va fi probabil niciodata aprobata, nu e nevoie sa se scada varsta, sunt destui iresponsabili la volan.

| AlinKun a răspuns:

Din ce stiu eu nu s-a aprobat asa ceva.

| Flr_Florin_1997 a răspuns:

Din nefericire pentru unii, nu a intrat legea. Doar aceea cu sala ramanand valabila daca pici la oras