| anonim_4396 a întrebat:

Salut, Dacă dau de permis auto categoria B și dau pentru mașină manuală pot conduce cu acel permis și mașină automată?

Mulțumesc!

4 răspunsuri:
regis
| regis a răspuns:

Da. Invers, daca dai examen pe automata ti se da permis cu restricție, dar deocamdată nu există sanctiuni.

| Simpatic a răspuns:

Sigur, daca ai facut scoala pe cutie manuala si ai obtinut permis de conducere poti conduce si cutie automata, daca faci scoala pe cutie automata nu ai drept sa conduci cutie manuala, fiindca vei avea mentiuni in acest sense pe permis!
Deci da in cazul tau.

suntserios
| suntserios a răspuns:

Sigur ca poti

| adryang78 a răspuns:

Da. Dacă faci școala pe mașină cu cutie manuală poți conduce una cu cutie automată. Invers, nu.