| SkenWell a întrebat:

Stiti cumva unde as putea sa vad daca masina are schimbata distributia? Eu am cumparat-o la 106.000 de km.

4 răspunsuri:
| Simpatic a răspuns:

Cel mai bine e sa o schimbi preventiv, nu te lua dupa samsarul/vanzator ca nu toti sunt de buna credinta.
Daca e veche si se rupe in mers avariile pot costa mii de lei, pe cand sa schimbi distributia cu manopera cu tot te poate costa eu stiu 1000 de lei de la caz la caz si mai putin chiar sau mai mult daca vb de produse originale sau de mare calitate! Atentie sa cumperi un kit de calitate care poate contine (sau achizitionezi separat) si pompa de apa!
Liderii de piata pe aftermarket ar fi cam acestia la kit distributie Contitech iar la pompa de apa HEPU.

Salontanul
| Salontanul a răspuns:

N-ai cum sa-ti dai seama. Oricum e mai bine sa o schimbi decat sa te trezesti ca strici masina. Te mai costa cateva sute de Euro.

| dinaprilie a răspuns:

In general se vad urme de uzura pe cureaua de distributie dar nu necesar. Fai schimbul!

| Alverto a răspuns:

CarVertical.ro