| uncetatean123 a întrebat:

Stiti vreo varianta in care sa adun bonus malus la o asigurare rca mai ieftin sau mai repede?
Ma gandeam sa imi cumpar un scuter de 50cc si sa ii fac asigurare ca sa adun bonusuri, iar atunci cand imi cumpar masina pe numele meu, sa am direct B8 la asigurare? Stiti daca functioneaza sau aveti si alte solutii?
Întreb pentru ca mi se pare aberant dupa 12 ani de permis si sa platesc 1100 ron asigurare pe an, da stiu ca nu am avut nimic pe numele meu, dar totusi. Alta ironie este ca, maica-mea numai conduce de 20 de ani si are B8 la asigurarea masinii, pe care iarasi, nu o conduce ea si plateste 336 ron/ an, are 54 de ani si nu e pensionara.

5 răspunsuri:
suntserios
| suntserios a răspuns:

O inscrii pe numele lui maica ta si gata.

| sierra1 a răspuns:

"varianta in care sa adun bonus malus la o asigurare rca mai ieftin sau mai repede?"

lăsând ilegalitățile deoparte, doar dacă ai da timpul pe repede, inainte

| uncetatean123 explică (pentru sierra1):

Nu ma interesează ilegalitățile, ci pur și simplu legal, m.am saturat sa stau in spatele parintilor/bunicilor, dar nici sa achit o avere

| NoTurbinaNoGood a răspuns:

Eu am masina pe numele mamei, ea nu a avut permis niciodata, si e mult mai ieftina asigurarea decat ar fi pe numele meu, dupa 9 ani de permis.
Rezolvarea: lasa-le pe numele parintilor.

| uncetatean123 explică (pentru NoTurbinaNoGood):

Pana la urma o sa îmi asum si o sa fie masina pe numele meu pentru ca asa mi se pare normal