| FlorinFlorinF a întrebat:

Sunt cercetat de politia rutiera de condus fara permis si furt de masina desi nu am furat masina, mi-a dat cheile proprietaru ei care nici el nu are permis dar are nevasta lui, ce se va intampla in continuare?

Răspuns Câştigător
Legiuitoarea
| Legiuitoarea a răspuns:

Bună.
Vei fi cercetat penal pentru conducerea fără permis de conducere.
Pa, pa.

11 răspunsuri:
| FurtunaDiesel a răspuns:

Daca ea declara ca ti-a dat de buna voie masina intra ea la belele, daca nu intri tu. Oricum nu prea ia sanse sa scapi fara puscarie din pacate. Undeva intre 10 si 15 ani pentru ambele pedepse. Undeva la 9 pentru furt si la 3-4 pentru condus fara permis iti iei 100% + dosar penal asta este evident daca faci puscarie ai si dosar. Daca nu impingi banul gros de la 5000 de euro in sus clar puscarie!

| FurtunaDiesel a răspuns:

Daca s-a intamplat acum 2 ani trebuia sa fi demult in puscarie sau sa sari cu banul, erai retinut atunci pentru 30 de zile, timp in care se tinea deja procesul si vedeai daca dai banu si scapi sau nu. Deci nu are cum sa fie ce spui tu mai gandeste-te!

Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

O sa fii cercetat penal si trimis in judecata, cel putin pentru conducere fara permis, asta daca nu cumva proprietara este sotia celui care ti-a dat masina. Daca vei fi trimis in judecata si pentru furt o sa fie albastra. Sa te gandesti ca poate respectivul nu o sa mai recunoasca, daca va recunoaste o sa fie si el cercetat pentru incredintarea masinii, pedeapsa este aceeasi. Pedeapsa pentru conducere fara permis este inchisoarea de la 1 an la 5 ani(art.86 din OUG 195/2002) iar pentru furt de la 1 an la 12 ani(art.208 Cod penal). Fiind concurs de infractiuni se mai poate adauga ceva la pedeapsa. Nu puteai fara asta?

| Reek54 a răspuns:

Ai dracu sticleti. oh go on au nevoie de bani, probabil si de masini, daca ai pile scapi, daca nu ceva spagi pe colo colo. poate rezolva

| papusikatha a răspuns:

Suna un prieten, sau in cazul tau. avocatul!

| Loly a răspuns:

Pai spune-i Doamne iarta-ma sotiei prietenului tau sa mearga la politie sa clarifice lucrurile.Sa declare ca ea ti-a dat masina de bunavoie si ca nu ai furat-o. Daca va declara asta poate scapi de acuzatia ca ai furat masina dar pentru ca ai condus fara permis sigur vei primi o sanctionare ceva.Bafta.

| rolly3342 a răspuns:

Hmmm...bad boy.laughing

| Artegor a răspuns:

Furtul se poate dovedi ca nu a fost furt, deci de jumatate ai scapat. In schimb...
Conducerea pe drumurile publice fara a avea permis este infractiune, astfel incat poti fi tras la raspundere penala.
Daca esti la prima abatere si nu aveti antecedente de asemenea natura, ai putea fi sanctionat cu o amenda penala, care constituie antecedent penal, deci o sa ai cazier.
Totusi, ai putea afirma ca esti la prima abatere, ca regreti fapta, acestea pot fi considerate circumstantze atenuante judiciare...
Este foarte importanta atitudinea ta in ceea ce priveste colaborarea cu organele politiei judiciare...
Totusi, s-ar putea dispune si o amenda administrativa, aceasta ar fi cea mai avantajoasa solutie pentru tine, pentru a nu avea antecedente penale...
Este foarte importanta solutia procurorului, daca acesta hotaraeste a trimite sau nu dosarul in instantza...
Cel mai bine este sa iei legatura cu un avocat.

| bloodyv a răspuns:

Ce rahat, nu are cum sa te acuze de furt daca nu exista cel putin o plangere depusa in legatura cu asta.

| FlorinFlorinF explică:

Incidentu s-a intamplat cand eram minor, acum 2 ani, de atunci si pana acum masina sa distrus intr-un accident rutier de catre altcineva, nevasta prietenului e plecata in Germania, si prietenu asta al meu e plecat in Italia, masina era din franta, cred ca tanti aia de la politie ori vrea banuti ori o mananca in fund si n-are cine so scarpine big grin

| FlorinFlorinF explică:

Revin, referitor la contul meu in primul rand ca nu am mai intrat pe el de aproape 5 ani, sa va zic rezolvarea? fara dosar penal, cazul a fost incheiat cu urmatoarele consetinte : cheltuielile de judecate 0, fara nici o zi de parnaita, fara amenda si fara alte probleme happy insa legea era de c@@@t. acum avem alte legi mai aspre!