| alexxx1996 a întrebat:

Buna ziua am si eu niste nelamuriri. cand aveam 17 ani m-a prins politia pe scuter si nu aveam permis m-au dus la sectie am dat o declaratie dupa mi-a dat drumu. intre timp la 18 ani mi-am luat permisul de conducere toate bune si frumoase am implinit 19 ani si am facut o boacana am fost acuzat de tainuire la furt si in 15 zile urmeaza sa ma judece si astazi am primit o citatie sa ma prezint la brigada rutiera ca mai facut dosar penal ca am condus un scuter acum 3 ani de zile intrebarile mele sunt urmatoare. imi poate afecta dosarul pe care ma va judeca in 15 zile? pot primi o amenda administrativa pentru ca am condus acum 3 ani scuteru? si dc am primit citatie dupa 3 ani de zile? ce pot sa patesc acum? sincer sunt disperat si nu stiu ce sa cred.sa multumesc

Răspuns Câştigător
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

S-au inregistrat cu un dosar penal si l-au lasat prea mult timp in nelucrare si trebuie sa-l incheie cumva.
Du-te acolo si o sa vezi despre ce este vorba.

5 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Ai mai pus intrebarea asta si ti-am raspuns.
Fiind minor la data savarsirii primei infractiuni se poate lua impotriva ta doar o masura educativa neprivativa de libertate si nu amenda contraventionala (administrativa).
Nu iti va afecta dosarul de acum.
P.S. Ar fi fost bine sa fi fost disperat si sa te gandesti putin inainte de a face o prostie sau sa o le repeti.

| alexxx1996 explică (pentru Ioandelasal):

Pai si acuma de ce mai ma cheama la brigada rutiera ca sa ce? sa dau o declaratie?

| alexxx1996 explică (pentru Ioandelasal):

Voiam sa te mai intreb ceva tu crezi ca dosar asta va ajunge la judecatorie gen sa ma judece pentru el sau ma va scoate de sub urmarirea penala?

| Ioandelasal a răspuns (pentru alexxx1996):

N-am de unde sti ce o sa faca politistii si procurorul.

| Ioandelasal a răspuns (pentru alexxx1996):

S-au inregistrat cu un dosar penal si l-au lasat prea mult timp in nelucrare si trebuie sa-l incheie cumva.
Du-te acolo si o sa vezi despre ce este vorba.

| alexxx1996 explică:

O sa ma duc sper sa nu patesc prea multe mersi oricum