| anonim_4396 a întrebat:

Sunt mai bune motoarele pe benzina sau cele pe motorina?

19 răspunsuri:
regis
| regis a răspuns:

Daca te referi la un autoturism, se spune ca motoarele pe motorina devin rentabile cand circuli mai mult de 30. 000 de km/an, asta pentru ca sunt mai fiabile, dar piesele sunt mai scumpe. La un autovehicul comercial nici nu se pune problema, trebuie sa alegi un motor Diesel.
Acum cu consumul si cu acceleratia povestea e mai complicata. Consumul redus la diesel rezulta adesea din compararea a doua motoare de aceeasi cilindree. Eu prefer sa compar doua motoare de aceeasi putere si adesea balanta inclina in favoarea benzinarelor. Plus ca o cilindree mai mica inseamna taxe mai mici si asigurari mai ieftine, dar si un plus de confort din nivelul redus de zgomot si vibratii.

Stefan
| Stefan a răspuns:

Ambele variante au avantaje si dezavantaje, dar cel pe motorina este mai avantajos din punct de vedere al consumului de carburant si al fiabilitatii motorului.

| covexrobu a răspuns:

Ionutzking eu te contrazic. Sunt motoare diesel care concureaza la viteza si acceleratie cu cele pe benzina. Acum cand vorbesti de diesel vorbesti despre turbo diesel care au aceeasi putere si aceeasi acceleratie ca o masina pe benzina. Eu zica ca cele pe motorina sunt cele mai bune pentru ca sunt mai economice si mai durabile.

| andrey23 a răspuns:

Iti alegi motorul fata de stilul de condus... amandoua sunt la fel de bune happy

| dragosh a răspuns:

Chiar daca cele pe benzina au mult mai multe putere, nu se duc la fel de bine ca dieselurile.

| andrei09lucian a răspuns:

Pe motorina au mai multa putere!

| ionutzking a răspuns:

Hello. E diferenta motoarele pe motorina sunt foarte bune la tractiune la forta de carat/tras greutate. Cele pe benzina ofera o acceleratie mai buna. De aceea toate masinile mari sunt pe motorinawinking

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Pe benzina sunt mult mai puternice.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Intrebarea nu are sens daca nu precizezi pentru ce tip de masina si la ce anume te referi...

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Cele de benzina.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Un raspuns pentru cei care au spus ca "desi benzina are mai multa putere parca tot dieselul trage mai bine" sau afirmatii din acelasi tip. atunci cand compari 2 motoare din punct de vedere al puterii si al "acceleratiei" trebuie sa iei doua motoare macar apropiate in vederea capacitatii cilindrice, si amandouasa aiba sau nu turbina.
normal ca daca pui un TDI cu un motor pe benzina aspirat, de la 2000 de ture in sus tdi o sa ia fata cu mult motorului aspirat. nu se pot compara asa tam nesam

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Cele pe benzină sunt cele mai bune şi silenţioase. În al doilea rând nu poluează aşa de mult şi trebuie verificate mai rar.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Pe motorina sunt mai bune

| andreyboss a răspuns:

Pe benzina merge mai repede dar nu are putere mare dar pe motorina merge putin mai usor dr are putere mare ( am renaul laguna 2) pe motorina si merge super si viteza si putere dar consumu pe autostrada este de 3. 6 -4. 7
ce este pe motorina consuma mai putin fata de benzina
bafta si da si mie funda aia

| alexandra_3253 a răspuns:

Din cate stiu eu... cele pe motorina... e cel mai convenabil cred.:8pwpiki

| dadsaffsd a răspuns:

Motorina

| robert700x a răspuns:

Din fizica, motorul Diesel are randamentul mai mare decat motorul Otto. Deci, Diesel e mai bun. Daca te referi doar la motor. La o masina apar si alte aspecte: zgomot puternic, trepidatii, capacitate mare care aduce si taxe mai mari...
Pentru o masina normala in situatii normale, benzina e mai buna.

Apropo, sunt masini de Formula 1 Diesel?winking

| Raresica42 a răspuns:

Sunt mai bune cele pe motorina deoarece au durata de viata mai lunga, consuma mai putin si are putere de tragere mai mare. Unii spun ca motoarele diesel fac mult zgomot. E adevarat. Dar unilor oameni le place ca aud turatia motorului. In plus depinde si ce iti place sa conduci...happy

| Raresica42 a răspuns:

Sunt mai bune cele pe motorina deoarece consumul e mai mic, are durata de viata mai lunga, si are mai multa putere. Unii spun ca cele pe motorina fac zgomot. Dar si cele pe benzina fac. Si.depine si ce-ti place sa conduci...happy