| AFR81 a întrebat:

Sunt piesele de la Renault mult mai scumpe, in comparatie cu ale altor masini?

10 răspunsuri:
| baru a răspuns:

Eu spun ca sunt scumpe, si de slaba calitate. Vezi piata!

| darrio2007 a răspuns:

Nu. Exact invers.

suntserios
| suntserios a răspuns:

Sunt mult mai ieftine cu a oricarei masina japoneze.

| NoTurbinaNoGood a răspuns:

Sunt mai scumpe, dar sub preturile pentru masini premium, de exemplu.
Preturile "mari" se datoreaza pietei aftermarket aproape de 0, pentru aceasta marca. Adica trebuie sa cumperi numai piese originale, pe cand pentru Opel sau VW, de exemplu, ai piese aftermarket pe toate drumurile, cu preturi la jumatate.
Daca vrei sa faci o comparatie, uita-te la preturi aici:
www.autokarma.ro
Compara preturile unor piese normale de intretinere (discuri de frana, telescoape, brate, kit distributie) de la Renault Megane, Laguna sau ce model te intereseaza, cu concurentii masinii respective, adica masini din aceeasi clasa, si acelasi an de fabricatie (Opel Astra, Vectra, VW Golf, Passat, Ford Focus, Mondeo, etc).

| AFR81 explică (pentru NoTurbinaNoGood):

Multumesc pentru raspuns. Dupa parerea ta, asa la o prima vedere, merita?
https://www.autovit.ro/anunt/renault-scenic-ID7GtiyO.html#483b5f1f63

| NoTurbinaNoGood a răspuns (pentru AFR81):

Masina arata foarte bine, dar nu cunosc preturile.
Probabil merita. La banii aia mai poti cumpara VW Touran 2.0 TDI 140cp, care are multe probleme la motor, deci nu merita, sau Opel Zafira B 1.9 CDTI, dar nu e la fel de rafinata.
Cred ca e o alegere buna, dar daca as fi in locul tau, inainte sa o cumpar, m-as interesa pe un forum specific cum ar fi www.reno.ro despre fiabilitatea/problemele des intalnite ale modelului, si as face o verificare in reprezentanta, ca totusi e vorba de 'ceva' bani, nu e cazan de 1500 euro.

| xerxes1 a răspuns:

Am comparat disc de frana si placute Delphi pentru Audi si pentru Logan.
Surpriza cele de Logan sunt mai scumpe cu 20%.

| HadesSs a răspuns:

Daca comparam cu wolkswagen sau opel eu zic ca sunt mult mai scumpe si mai de proasta calitate.

| 7octombrie a răspuns:

Un filtru de particule Renault e 1000€..asta stiu sigur!

| Nimeni10 a răspuns (pentru 7octombrie):

SI la BMW sau Mercedes-Benz cât costa?laughing