| Delocimportant a întrebat:

Chiar e adevarat faptul ca piesele la masinile Renault sunt foarte scumpe? Urmeaza sa imi cumpar prima mea masina, si m-am gandit la Renault, fiindca par accesibile ca si pret.
De exemplu, dintre un Renault Laguna, un Ford Focus si un Ford Mondeo (toate din 2001-2003), piesele cele mai scumpe sunt la Renault? Si daca da, cam cat de scumpe? Oferiti niste exemple/ comparatii, va rog. Multumesc.

7 răspunsuri:
| gelu1970 a răspuns:

Din cate stiu eu, renault e o masina fiabila si nu foarte scumpa in intretinere.
problema ta e ca o sa cumperi o masina de mana a doua si destul de veche, daca te gandesti sa fie din 2001-2003.
in acest sens o sa ai parte de reparatii. chiar daca ar fi bmw sau audi, sau toyota cu anii acestia o sa trebuiasca tot timpul sa ii schimbi cate ceva.
oricum, bafta.

| Delocimportant explică (pentru gelu1970):

Doar cat imi permite buzunarul happy E posibil sa am sanse sa gasesc o masina intretinuta, din anii astia, si sa nu trebuiasca sa investesc (macar la inceput) in ea?

| gelu1970 a răspuns (pentru Delocimportant):

Eu te inteleg. nici eu nu am avut bani cand am cumparat prima masina. problema e ca uzura nu iarta. tu cumpara masina ce iti doresti si fa tot posibilul sa mearga bine si sa o folosesti sanatos. doar cei de bani gata isi permit masini noi. in cazul meu a treia masina cumparata a fost noua, si ca sa mi-o permit a trebuit sa plec din tara mama. in Romania prin munca cinstita nu cred nici in ziua de azi ca mi-as fi permis sa o cumpar.

| RB26DETT a răspuns (pentru Delocimportant):

Alege fordwinking La renault te ademeneste pretul masinii! Mai ieftina decat celelalte dar cand se strica zici ca e japoneza laughing te costa destul de multwinking
La ford e mai usoara intretinereawinking
Te feresti de uzura si alte alea? Ia-ti mercedes daca te tine buzunarul sa ai ceva cu adevarat de calitate sau daca vrei acelasi lucru dar mai ieftin, ia-ti volvo, mai sigur si muult mai confortabil, ce-i drept cred ca e mai costisitor decat ford si decat renault in cazul in care se strica ceva te va costa mai mult decat la ce te uiti ford si renault dar iti spun ca se strica foarte foarte rar! adica na, eu am inceput cu un v40 din 97 2.0i cu instalatie gpl, 400 000 km si fuge ca noua, nu are rugina deloc, totul functioneaza pe ea, extrem de multumit de masina! consum daca merg in regim economic ajung pe la 9-9.5 pe gpl si 8.5 pe benzina si daca merg mai tare ajunge undeva la 10-11. cat timp a fost a tatalui meu a fost condusa ca o masina de raliu laughing consumul se ducea si la 12-12.5 cateodata. gropile, damburile, o gramada de cratere luate hopuri, mers forjat, pe dealuri cu 5500 rpm zbura, eu unul sunt mai bland, nu am atata experienta incat sa o fugaresc mai peste tot dar stiu ca tot ce a schimbat au fost consumabilele si farurile tongue de cand o am eu la inceput am mers usurel cu ea, ca orice incepator, dupa care cu timpul m-am invatat sa o conduc mai binisor, am inceput sa fac depasiri rapide, cei 136 de cai isi fac treaba super cand depasesc la deal! Si nu, nu am dus-o rau din cauza consumului deoarece merge pe gpl tongue 3 lei litruil, imi convine! [Daca e sa zici de preturile la benzina din ultimul timp, stai calm, cum cedeaza rusii, cum explodeaza preturile si ajung iar la 6, ceva]
Daca vrei una din alea alege focus!winking Vad ca vrei ceva nou, focus-ul ala e cu 6-7 ani mai nou decat volvo meu, e diferenta mare! Dar depinde! Daca nimeresti o masina cu accident in trecut si cu nu stiu ce evenimente atunci va fi cam naspa de tine!

| Caro34 a răspuns:

De ce nu-ti iei un Hyundai nou? Ai garantie totala pe 5 ani si e super! Tatal meu are un Logan nou si nu-i deloc multumit de el. Second Hand nu recomand ca m-am saturat de reparatii. Ce-i nou e nou si tu stii ca ai folosit-o asa cum trebuie! Numai bine!

| MariusF23 a răspuns (pentru Caro34):

Nu vreau sa jignesc, dar tatal tau trebuia sa se astepte la asta. Loganul nu e Audi, BMW sau alta masina premium. Acelasi confort, de exemplu, il ai si intr-o Toyota Aygo, masina asemanatoare la pret. Astea sunt masini facute sa fie ieftine, de aici si confortul redus. In rest, Loganul e o masina foarte fiabila. Chiar ma intreb ce probleme ai de te-ai saturat de reparatii.

Si ca sa-i raspund lui Delocimportant, piese de Laguna din anii aia gasesti cu duiumul, doar daca o repari in reprezentanta sau comanzi piese sunt asa scumpe. Un alt factor ar fi si faptul ca la alte marci mai sunt si alte piese compatibile, dar mai ieftine, care sunt certificate de producator, ori Renault nu permite asa ceva deoarece tine la calitatea produsului.

| Delocimportant explică (pentru MariusF23):

Asadar, mi-ai recomanda un Renault Laguna in detrimentul unui Ford Focus/ Mondeo? Masinile Renault sunt mai confortabile decat Fordul? Asa spunea cineva pe alt forum. Ce avantaje mai prezinta masinile Renault in comparatie cu Fordul? Multumesc mult.