| Xmen22 a întrebat:

Sunt problematice cutiile dsg pe passat b6?

3 răspunsuri:
| NoTurbinaNoGood a răspuns:

Depinde de uzura si intretinere.
Daca iei una cu reviziile facute acasa pe cric, sunt foarte problematice.
Oricum, b6 in general e o problema cu aspect de masina. Sunt multe puncte slabe, de la motor pana la tinichigerie si frana de mana.

| UserRo10 a răspuns:

Probleme grave apar doar daca uleiul la cutie nu a fost schimbat la timp sau Dorel cu testerul recalibreaza cutia desi ambreiajele sunt folosite (recalibrare se face doar cu ambreiajele noi)

| RaduRobertRO a răspuns:

Mai multe detalii, DSG uscat, umed, etc. In general se spune ca au probleme dar din experienta mea [ 2 DSG-uri pe Octavia si Kodiaq ] nu au fost probleme pana la 120.000 km. Schimba uleiul la timp, nu forta si o sa fie bine.