| anonim_4396 a întrebat:

Motoarele de evitat pe passat b6?
Sunt interesat sa cumpar un passat b6. am auzit ca ar avea ceva probleme la injectoare, pompa de alimentare si unele cu turbina... care sunt motoarele de evitat... eu am auzit de BKP BMP si BMR ca ar fi destul de problematice. care este fel mai de incredere motor? ma refer doar la 2.0 TDI, nu ma intereseaza 1.9.

5 răspunsuri:
| NoTurbinaNoGood a răspuns:

Toate 2.0 TDI sunt niste jeguri. Mi s-a intamplat, si nu doar cu unul, sa completez 0.5l de ulei, iar in 400 km sa-mi apara deja in bord nivel scazut de ulei. 1.9 TDI e mult mai fiabil, dar daca nu te intereseaza, mai bine incerci alte motorizari, in afara celui de 2.0 TDI.

| MultPreaInteleptulTractorist a răspuns:

Motor cu probleme e doar 2.0 TDI-PD 140 cp.

| ciprian1896 a răspuns (pentru MultPreaInteleptulTractorist):

Crezi ca doar acest motor e cu probleme? pe forumuri scrie BKP BMP si inca unul pe care chiar acum nu il retin.

| MultPreaInteleptulTractorist a răspuns (pentru ciprian1896):

Pai cred ca si BKP si BMP sunt tot popm-duse.

| ciprian1896 a răspuns:

Multumesc dar nu sunt interesat de aceasta marca.