Întrebare recomandată | Komarov a întrebat:

Tata vrea sa cumpere un Mercedes S500 din 1997. Ce trebuie de stiut si ce trebuie verificat prima data la o astfel de masina de lux

Răspuns Câştigător
| Mosulica129 a răspuns:

Verifica daca seria de pe motor si sasiu e aceeasi cu cea de pe talon ( sa nu fie furata). Uita-te bine la ea sa nu fi fost lovita si ulterior vopsita ( vopseaua originala, e dumnezeiasca). Dar, consuma foarte mult. Intr-adevar o masina de lux, mai mult de 50% din masinile din ziua de azi sunt cu mult sub standardele ei, nu neaparat ca puterea motorului ci, ca calitate si optiuni. Fiind S, probabil este full obtion. O masina intr-adevar frumoasa, parerea mea e ca ar trebui sa o iei. E frumoasa. Bafta

11 răspunsuri:
suntserios
| suntserios a răspuns:

Aia nu e o masina de lux, e o masina veche de 20 ani, obosita si vai de capu ei.

| johnnny123 a răspuns:

Nu inteleg de ce ti-ai cumpara o masina veche de 17 ani la care piesele de schimb sunt foarte scumpe si greu de gasit, mecanicii calificati de asemenea, si pe deasupra consuma 20 de litri la suta.

Am citit recenzii in care oamenii spuneau ca repararea unei avarii la aerul conditionat i-a costat 3400$.

| Komarov explică (pentru johnnny123):

Noi avem BMW 750 din 2009! Deci pe tatal meu il pasioneaza masinile Vintage.Iar dupa cum spun altii ca e o vechitura se inseala amarnic face de 20 de ori cat un Logan din 2013 sau decat orice alta Dacie Obosita ...Si raspunsul lui DarkSpore e pus aiurea cum sa-i cada rotile in mers? am vazut audi a8 din 1995 si se descurca minunat sau mercedes e280 din 1994 tot la fel nu avea probleme de functionare

| stlucian a răspuns:

Arata ca asta?:

http://www.youtube.com/watch?v=hWWu_4uBrZM

atunci mai trebuie sa vezi daca are motor...
Acum lasand gluma la o parte cred ca cel mai bine e sa chemati un specialist in Mercedes-uri eventual de la un service autorizat care sa testeze masina si sa-si arunce o privire pe la motor si nu numai(e totusi o masina veche). Masinile Mercedes sunt fiabile chiar foarte fiabile dar piese/manopera scumpe.

| e36 a răspuns (pentru stlucian):

Ce ai dat tu e AMG. De vreo 500 de cai, motor mult mai mare. Şi da, caroseria e aceeaşi.

| IzvorulDeIntelepciune a răspuns:

Trebuie verificat daca mai porneste in primul rand si daca nu cumva ii cad rotile in mers (in al II-lea rand)

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Daca taxele nu ar fi atat de mari aceasta este masina care mi-ar place sa o am.
O sa functioneze inca pe atat fara probleme.Milionul de km il face fara sa schimbi decat combustibil ulei si filtre.
Cine a avut bani de o astfel de masina a facut reviziile doar la Mercedes si cu siguranta nu a carat cartofi cu ea.
Piesele nu sunt chiar atat de scumpe, ideea este ca nu prea este nevoie de piese.
Consumabilele costa ca la orice alta masina de clasa echivalenta.
Nu se pot compara cu piesele de Matiz asta este clar.
Dar se merita.
Masinile de clasa medie Audi VW Skoda etc nici peste 20 de ani nu o sa ofere luxul unei "vechituri" Mercedes.

| Okkultist a răspuns:

E destul de draguta, a avut si tata. Dar eu acum aflu ca e de lux. Ideea e ca nu le am cu masiniile. Un sfat de milioane: Nu o tine in zone colorate ca ramai fara metal. Si nu ma refer la metalul de ascultat laughing

| raresandrey a răspuns:

Seria masinii, care este stantata undeva pe motor cu seria din acte ca sa vezi daca nu este furata si multe altele, cum ar fi, daca mai functioneaza, ca pare cam veche.

| e36 a răspuns:

Motorul e 5000 benzină. imaginează-ţi ce consum şi ce taxe ai la el. dar totuşi, chiar dacă e o maşină veche, e MERCEDES. Se ţine bine dacă e îngrijit. Dar piesele sunt destul de greu accesibile şi scumpe. Uneori, motorul şi cutia fac mai mult decât maşina (dacă o iei de prin Germania). Şi chiar dacă are 20 de ani, merge mai bine, arată mai bine, te simţi mai bine ca într-un logan. Dar, loganul este mult mai uşor de întreţinut, putând fi numită ''maşina de rând''.

| Gabry01 a răspuns:

Eu zic sa nu-ti iei...i-ati ceva peste 2002 2004, sau daca nu, golf 1.9 TDI ALH sunt foarte bunewinking