Stefan
| Stefan a întrebat:

Termostatul care este un accesoriu al blocului motor, care este rolul acestuia?

Răspuns Câştigător
miruna-apostol
| miruna-apostol a răspuns:

Termostatul deschide sau inchide circuitul lichidului catre instalatia de racire (radiator), mentinand temperatura lichidului de racire in limitele optime.

5 răspunsuri:
| covexrobu a răspuns:

El deschide si inchide circuitul de racire si mentine motorul in limita optima de temperatura care este intre 90 si 95 de grade.

kittyalexandra
| kittyalexandra a răspuns:

Conform noilor chestionare:
Termostatul apartine instalatiei de racire.
Rolul termostatului este de a inchide si deschide circuitul lichidului de racire la anumite temperaturi.

| mircea a răspuns:

Este accesoriu al motorului si are rolul de a mantine temperatura motorului constanta. Termostatul este ca un robinet comandat de un element termosensibil, care la cca. +80 grade Celsius se deschide si permite circulatia apei de racire a motorului prin radiator in vederea racirii acestei.

| domidoc a răspuns:

Mentine temperatura intre niste limite prestabilite.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Inchide si deschide circuitul lichidului de racire la anumite temperaturi