| Dragos_Alex_1996 a întrebat:

Știe cineva de ce sunt cenzurate numerele de înmatriculare atunci când o persoană își vinde mașina?

4 răspunsuri:
| OldSoul a răspuns:

Depinde, uneori pentru a nu putea fi verificat istoricul masinii, adic daca masina a fost avariata, sau daca este adusa din alt judet si are probleme cu actele.
Sau exista si cazul in care cineva vinde masina personala si nu doreste sa fie recunoscuta ca mai apoi sa nu fie deranjat la telefon.

| Sofer a răspuns:

Numerele de inmatriculare se ascund pentru pastrarea confidentialitatii si pentru a nu cadea prada hotilor profesionisti.

| albonifiras06 a răspuns:

Pentru motive de securitate. Spre exemplu, Ionel are cont de Facebook. Seful lui are si el cont de Facebook. Cand Ionel isi vinde masina, seful lui vede numarul de imatriculare si zice:
-Hei, asta-i masina lui Ionel! Dupa aceea se uita la restul postarilor lui si vede un status despre cum isi uraste job-ul si seful lui, asa ca il concediaza.