| George1337 a întrebat:

Stiu ca masina iti poate fi ridicata de autoritati daca ai parcat pe un loc nepermis sau vei fi amendat. Dar daca parchez masina intr-un asemenea loc fara numerele de inmatriculare? In ambele cazuri au nevoie sa stie numerele de inmatriculare.

Răspuns Câştigător
| SoulReaver a răspuns:

Amenda poate sa iti vina uiti camasina are si serie? Sau o stergi cu flexul ca de pe vechiile dacii?

13 răspunsuri:
Salontanul
| Salontanul a răspuns:

Mare scofala! Se ia numarul de la seria de la motor si se afla a cui este.

| Violleta2022 a răspuns:

Ti-o ia mult mai usor, ca-i ilegal sa ai masina neinmatriculata.

| Green66 a răspuns (pentru Violleta2022):

Wtf!? Asta ai înțeles tu prin "fara numere"? Adică eu am mașina înmatriculată, cu bagheta magică scot numerele, odată cu scoaterea lor masina a devenit neînmatriculată.

| Violleta2022 a răspuns (pentru Green66):

Da! Odata ce masina nu are numerele pe ea, este considerata ca nu-i inmatriculata, ca nu-i nimeni prost sa tina masina fara numere, fiind totodata ilegal.
Cum nu exista numar pe ea, este considerata ca-i depozitata ilegal si neinmatriculata si poate fii ridicata imediat si fara nici o problema, de autoritati.

| Green66 a răspuns (pentru Violleta2022):

După logica asta înseamnă că dacă eu vin și îți fur numerele de pe mașină tu o să-i faci cruce și nu te mai atingi de ea. Văd că tot insiști cu treaba asta cu "neînmatriculată", ceea ce e o mare prostie.
Întrebare retorică: dacă scot numerele de la mașină voi mai plati impozit?

| Violleta2022 a răspuns (pentru Green66):

Nu-i vorba de logica aici, sau de pareri ale unora si altora ci de lege!
O masina care nu are numere pe ea, poate fii din cauza ca-i neimatriculata!
Evident ca exista si posibilitatea furatului numerelor, de aceea Politia cand verifica masina inainte sa o ridice, vine si-ti bate la usa, daca masina este in fata portii tale, daca nu, o ridica pur si simplu, fiind obligatia ta sa-i cauti sis a dovedesti cu acte, ca aceea este masina ta.

| Green66 a răspuns (pentru Violleta2022):

Nu mai are rost sa continuam aici, dacă vrei să mă convingi că ai dreptate poți să scrii in privat. Aștept romanul "fără numere = neînmatriculată".

| George1337 explică (pentru Violleta2022):

E ilegal sa circuli fara numere doar.

suntserios
| suntserios a răspuns:

Stai calm cu Ioneasca. Ea nu stie prea mult, mai ales la sectia auto. Stie doar sa dezinformeze.
Da, poate sa iti ridice masina, nu vad de ce nu ar faceao. Si pot sa iti dea amenda si pentru lipsa de numere.

| Sofer a răspuns:

Pai amenda nu au cum sa iti mai dea daca nu ai numere. Dar pot sa iti ridice masina laughing

| George1337 explică (pentru SoulReaver):

Well well, asta e cel mai bun raspuns. Uitasem ca seria masinii este si la vedere sub parbriz. Mersi mult, mi-ai iluminat nedumerirea laughing

| SoulReaver a răspuns (pentru Sofer):

Amenda poate sa iti vina uiti camasina are si serie? Sau o stergi cu flexul ca de pe vechiile dacii?

| FreddieM a răspuns:

Adica vrei sa scapi de ea. Poate ti-o ridica ei, dar te vor gasi ca sa-ti trimita nota de plata, cu siguranta.

| Irinelp a răspuns:

Ți-o pot ridica și fără numărul de înmatriculare și pot identifica proprietarul după serie căci fiecare mașină are o serie pentru a pute fi identificată în caz de furt.