| BigV a întrebat:

Toyota Land cruiser 120 vs Nissan Pathfinder vs Land rover Discovery 3.
Am nevoie de masina pentru mers 40 % off-road si 60% oras(nu este vorba de un oras aglomerat). Am auzit de fiabilitatea toyota insa ma cam sperie impozitul de 21 de milioane. Vreau sa stiu ce imi recomandati.

Răspuns Câştigător
| elessar a răspuns:

Da. Sa nu te zgarcești acum la impozit si să pierzi mai mult pe urma la întreținere. Cel mai bine ar fi dacă ai putea face un drive test cu fiecare on si off-road și pe urmă să iei o decizie în acest sens. Contează și puterea motorului, ținuta de drum, cat de confortabile sunt suspensiile, consumul și mai ales în caz că vrei să o vinzi ulterior pe care o dai cel mai repede și la un preț cat mai convenabil. De asemenea dacă are carlig de remorcă care prezintă urme de folosire sau este deformat este bine sa il intrebi pe proprietar ce a tras cu masina si cat de des. Nu în ultimul rand e o chestiune și de gusturi.

6 răspunsuri:
| covexrobu a răspuns:

Cunosc pe cineva care vinde Hummer H2 daca te intereseaza. Are motor de 6000 V8 benzina, automata.
Dar eu as alege Discovery-ul din ce ai enuntat tu. Sau daca ai alta posibilitate un Defender iarasi este foarte bun pentru off-road si pe strada.

| besche a răspuns:

Land Cruiser, normal!

| elessar a răspuns:

Și la Nissan Pathfinder sau Discovery 3 nu plătești același impozit? Eu știu că a vrut o cunostință să iși ia un Aro(modelul cu benă sau normal nu mai stiu exact) și impozitul era identic, deoarece intra în categoria SUV de lux, sau ceva de genu'straight face
Personal aș alege Land Cruiser-ul la orice oră din zi și din noapte.

| BigV explică:

Impozitul pe un Pathfinder este de 9 mil pentru ca are 2500 cc! Dar avand in vedere ca este fabricata in Spania, fiabilitatea lasa foarte mult de dorit.

| BigV explică:

M-am gandit deja la ce ai spus si iti dau dreptate. Am auzit ca Pathfinderul si Discovery 3 au probleme de natura electronica si intretinerea este destul de mare la Discovery. In cele din urma cred ca voi merge pe Land cruiser!

Răspuns utilizator avertizat