| mihaelacrina1994 a întrebat:

Trebuie sa dau examenul auto, proba practica si instructorul imi spune ca el nu se prezinta la examen pentru ca nu sunt suficient de pregatita. poate sa faca asa ceva? cum ma pot apara? am examen peste 3 zile si nu am timp sa caut un alt instructor. Funda

Răspuns Câştigător
suntserios
| suntserios a răspuns:

Ceri la scoala de soferi sa iti dea alt instructor... si astuia ii faci o reclamatie la opc. E treaba ta daca nu esti pregatita, tu pici examenul nu el

3 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Anunta conducerea scolii si fa-i reclamatie si solicita alt instructor.
Daca nu rezolvi spune-le ca-i dai in judecata, pentru nerespectarea contractului si o sa le soliciti o despagubire.

| NoTurbinaNoGood a răspuns:

Instructorul are de semnat o fisa la finalul cursului de conducere, in care afirma oarecum ca ai terminat cursul, si ai invatat ce era de invatat. Nu sunt sigur, insa instructorul meu spunea ca daca elevul e praf, el are dreptul sa nu semneze acea fisa, in sensul ca nu considera ca elevul stie sa conduca.
Daca te-ai programat la traseu, e clar ca ai tot dosarul finalizat, deci si acea semnatura a instructorului.
Nu are cum sa nu se prezinte la examen, ca il poti reclama, daca face asta.
Cred ca poti face o sesizare la OPC, cum a zis colegul.
Insa gandeste-te si la cele spuse de instructor; daca chiar nu stii sa conduci ok, mai bine nu te prezinti si mai faci cateva ore, decat sa-l pici, sau sa-l iei fara sa-l meriti, si sa mai pui alte vieti in pericol, pe langa a ta.

| OldSoul a răspuns:

Da poate sa faca... Nu e corect dar poate.
Si de ce sa te aperi? Daca ala e adevarul ce vrei?
Crezi ca o sa treci proba teoretica ca printr-o minune?
Si chiar daca ai trece-o, ai reprezenta un pericol pe strazi...
Trebuie sa faci diferenta in a face-o din rautate, sau a face-o spre binele tau.
Asta in cazul in care chiar nu esti suficient de pregatita, daca esti pregatita, ai variantele spuse de colegii de mai sus.