| Intergalacticdonut a întrebat:

Daca am picat proba practica (traseul) la examenul auto, cand pot sa ma reprogramez? Stiu ca trebuie sa fac si cele 3 sedinte intre timp.
Se aplica aceeasi regula ca la proba teoretica (acele 15 zile), sau pot sa ma duc imediat dupa ce fac sedintele?

Răspuns Câştigător
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Da, asa este.
Conform Ordinului MAI nr.268/2010, cu md. si compl. ulterioare, citez:
"Art. 12. - (1) Calificativul «admis» la proba teoretică permite susţinerea probei practice în perioada de valabilitate a cursului de pregătire teoretică şi practică prevăzută la art. 36 din Regulamentul de aplicare a Ordonanţei de urgenţă a Guvernului nr. 195/2002 privind circulaţia pe drumurile publice, aprobat prin Hotărârea Guvernului nr. 1.391/2006, cu modificările şi completările ulterioare. Pentru candidaţii prevăzuţi la art. 6 alin. (3), calificativul «admis» la proba teoretică este valabil un an de la data înregistrării acestora în aplicaţia informatică de examinare.
  (2) Candidaţii declaraţi «respins» la proba teoretică pot susţine o nouă examinare, cu achitarea taxei corespunzătoare, numai după o perioadă de cel puţin 15 zile de la data declarării ca «respins».
  (3) Candidaţii declaraţi «respins» la proba practică pot fi programaţi pentru susţinerea unei noi probe după o perioadă de cel puţin 15 zile, cu achitarea taxei de examinare şi prezentarea dovezii care atestă efectuarea a cel puţin 6 ore suplimentare de pregătire practică într-o şcoală de conducători auto autorizată. Modelul dovezii este prevăzut în anexa nr. 9. "
Observi ca, la ambele probe, poti face reprogramarea imediat dupa ce ai cazut, dar nu poti fi reprogramata mai repede de 15 zile. Nu se cere sa astepti 15 zile pentru a merge sa te reprogramezi.

5 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Te vei putea reprograma imediat dar nu vei fi programata mai repede de 15 zile. Pana la noua data va trebui sa faci cel putin 6 ore de conducere si sa ai adeverinta la dosar.

| Intergalacticdonut explică (pentru Ioandelasal):

Deci eu daca am picat azi, pot sa fac acele ore saptamana asta, si luni ma duc sa ma programez fara nicio problema, nu? Oricum nici nu ma astept sa ma programeze mai devreme de luna martie

| Violleta2022 a răspuns (pentru Intergalacticdonut):

Nu poti, fiindca nu-i legal!
Trebuie sa astepti 15 zile pana mergi sa te reprogramezi.
Ce nu intelegi?
In perioada asta de 15 zile, contactezi instructorul tau si vezi cand are timp pentru tine, sa mai faceti minim 6 ore de soferie.
Daca tu ai picat azi examenul, poti merge la Politie sa te reprogramezi DUPA 15 zile, adica in 3 Februarie!

| Intergalacticdonut explică (pentru Violleta2022):

Okay, am inteles, confuzia era din cauza ca auzisem tot felul de lucruri contradictorii. Instructorul mi-a sugerat sa merg mai devreme sa ma reprogramez, spunandu-mi ca acele 15 zile sunt doar in cazul in care la sala am pierdut, si nu am gasit nicaieri informatii concrete legat de asta. Multumesc!

| Ioandelasal a răspuns (pentru Intergalacticdonut):

Da, asa este.
Conform Ordinului MAI nr.268/2010, cu md. si compl. ulterioare, citez:
"Art. 12. - (1) Calificativul «admis» la proba teoretică permite susţinerea probei practice în perioada de valabilitate a cursului de pregătire teoretică şi practică prevăzută la art. 36 din Regulamentul de aplicare a Ordonanţei de urgenţă a Guvernului nr. 195/2002 privind circulaţia pe drumurile publice, aprobat prin Hotărârea Guvernului nr. 1.391/2006, cu modificările şi completările ulterioare. Pentru candidaţii prevăzuţi la art. 6 alin. (3), calificativul «admis» la proba teoretică este valabil un an de la data înregistrării acestora în aplicaţia informatică de examinare.
  (2) Candidaţii declaraţi «respins» la proba teoretică pot susţine o nouă examinare, cu achitarea taxei corespunzătoare, numai după o perioadă de cel puţin 15 zile de la data declarării ca «respins».
  (3) Candidaţii declaraţi «respins» la proba practică pot fi programaţi pentru susţinerea unei noi probe după o perioadă de cel puţin 15 zile, cu achitarea taxei de examinare şi prezentarea dovezii care atestă efectuarea a cel puţin 6 ore suplimentare de pregătire practică într-o şcoală de conducători auto autorizată. Modelul dovezii este prevăzut în anexa nr. 9. "
Observi ca, la ambele probe, poti face reprogramarea imediat dupa ce ai cazut, dar nu poti fi reprogramata mai repede de 15 zile. Nu se cere sa astepti 15 zile pentru a merge sa te reprogramezi.

| Violleta2022 a răspuns:

Trebuie sa astepti 15 zile, conform legii si apoi sa mergi sa te re-programezi.
Din pacate, va trebuii sa mai iei niste ore de conducere intre timp si sa duci dovada la Politie, cand te reprogramezi, ca sa te poata reinscrie.