| anonim_4396 a întrebat:

Un amic din America mi-a spus că maşina lui consumă 40 miles/galon. Cum ar veni asta în litri/100 km?

Răspuns Câştigător
suntserios
| suntserios a răspuns:

~ 6 %

12 răspunsuri:
| mgtow a răspuns:

Vezi google

| darrio2007 a răspuns:

Un galon este echivalent cu 3, 78 litri. Dar sigur masina lui nu este Dacia Duster.

| relian a răspuns:

Intri pe google si cauti Convert mpg to l/100 km si aia e tot.Deci undeva la 5.9% consuma.
Nu stiu ce masina are amicu tau, probabil are o trotineta laughing ceva cu motor f mic, probabil si diesel, desi pe aici mai rar vezi masini cu motoare diesel, americanii nu prea is curiosi de masini puturoase laughing

| sabin89 a răspuns (pentru relian):

Era vorba de un Geo Metro.

| relian a răspuns (pentru sabin89):

Nu stiu ce masina e aia, nu am auzit, sincer nici curios nu-s de masina genul ala.Dar fiecare cu cel doare.
Ma uitai, cum am zis trotinete cu motor de 1 litru sau 1.3 litri, consuma intre 39 si 46 mile pe galon.
Dar nici nu se mai fabrica, am vazut doara piana in 2001acolo au murit deja laughing banui ca erau prea bune

| sabin89 a răspuns:

Păi da, 40 mi = 64 km (1, 6 * 40); galonul este 3, 7854 litri. Deci, dacă face 64 km cu 3, 7854 litri, 100 km cu câţi litri îi face? Regula de trei simplă ne spune: cu 378, 54/64 = 5, 9
Trebuia să mă fi gândit şi eu, că era simplu.

| dinaprilie a răspuns:

1 galon este vreo 4 litrii si ceva si 1 mila este vreo 1, 5km.

| sabin89 a răspuns (pentru dinaprilie):

Adică 4 litri fără ceva happy

| sierra1 a răspuns (pentru sabin89):

Mai plusează vreo 50%

| dinaprilie a răspuns (pentru sabin89):

.__.

| ClaudiuM1997 a răspuns:

5.88036L/100km. asa da google.