| scofield450 a întrebat:

Un consum exagerat de ridicat de benzina la un Atv/Quad cu motor de 350cc... Care ar putea fi cauzele, avand in vedere ca l-am cumparat nou?

Răspuns Câştigător
| rossi46 a răspuns:

La cifrele pe care le mentionezi tu, e imposibil ca motorul sa arda un volum asa mare de benzina si ma mir ca nu s-a inecat pana acum. Te-ai uitat la evacuare daca scuipa benzina ca mai mult ca sigur arunca pe acolo combustibil nears. Daca zici ca e montat pe bucati, vreifica si carburatorul ca probabil acolo este cauza insa un consum de 15 litri la mai putin de 20 de Km parcursi mi se pare exorbitant. Pe undeva tot mai pierde benzina ca doar nu e motor de F1.

9 răspunsuri:
| rossi46 a răspuns:

happy Pai un consum asa astronomic nu am mai intalnit. Practic vorbim de 1 l /km la un motor cu o capacitate cilindrica de 350 cc si presupun ca e intr-un singur piston. Mi-e si frica sa fac un calcul mai profund sa vad cata benzina intra la un ciclu de ardere ca poate imi da un rezultat ce depaseste volumul cilindrului tongue. Acum serios, pe undeva trebuie sa iasa benzina aia. Uita-te sa vezi daca ai urme de udatura pe traseul benzinei de la rezervor la motor si daca zici ca nu pierde nicaieri atunci inseamna ca o scuipa pe esapament si trebuie neaparat sa reglezi carburatorul.

| Facebook_4877 a răspuns:

Ulei mănâncă?

| BRG a răspuns:

Dacă e făcut în romînia are multiple cauze.

| fitter a răspuns:

Cui Ponto si Jiglere carburator asta era problema la atv-ul meu, le-am schimbat si am micsorat destul de bine consumul dar si ideea lui rossi46 e de bagata in seama! bafta

| DragonRO a răspuns:

Ai verificat atv,, Uita-te sa nu aiba socul trass,,

| scofield450 explică:

@dragonRo nu e tras... si oricum nu m-ar deranja daca ar fi mai ridicat cu 5-10l decat normal. Dar cum ziceam este EXAGERAT de mare [ cu 2 plinuri si putin ~ 10-15l am parcurs mai putin de 20km ] din calculele mele ~ 100l/100km. Are 350cc, nu e monster truck si sigur nu are rezervorul spart, nu curge benzina din el pe nicaieri...

| scofield450 explică:

@cristi: E adus din Germania... asamblat de romani, deci e posibil sa fie si asta o cauza. Dar as vrea sa stiu cum s-ar putea remedia [asta in cazul in care se poate].

| scofield450 explică:

@rossi46: Daca vrei sa ma consideri nebun nu ai decat. happy Si eu as fi zis la fel daca nu as fi fost... "victima" Eu m-am tot uitat foarte atent la el, dar ochiul meu "format" nu a vazut nimic. Tocmai de aceea va intreb pe voi, poate a mai patit cineva ceva de genul acesta.

| scofield450 explică:

Ms de sfat. Asta mi-au spus aproape toti... ca e posibil sa o arunce pe espament pentru ca pe traseu m-am uitat; m-am uitat peste tot dar nu am vazut nicio urma. Cat despre reglarea carburatorului... o sa -mi iau inima si portofelul in dinti si cred ca o sa merg la un mecanic adevarat pentru ca nu prea ma pricep. happy