| Gaby212 a întrebat:

URGENT
Am o problema la masina, pe roata din fata dreapta. La viteze mici se aude un fluierat (sunet ascutit, metal pe metal), iar etrierul se incinge. Uneori se infierbanta si janta, deci atinge temperaturi foarte mari. Mai nou, am observat ca volanul trepideaza. Mi se pare ciudat ca vibreaza tare dintr-o parte in alta doar uneori, nu mereu. Am mers la service si mi-au zis ca e etrierul blocat, asa ca l-au curatat si surpriza... Cand am iesit din service zgomotul la roata era mai rau decat inainte. Nu imi explic de ce, daca aveti voi o idee va rog sa imi spuneti si mie. Eu ma tem sa nu fie alta problema, deja la service au dat comanda de un etrier nou si sper sa nu dau atatia bani pe o problema care s-ar putea rezolva mult mai ieftin... Sa fie ceva de la placuta montata incorect, garnituri? A mai patit cineva asa?
Precizez ca mecanicul a desfacut frana la roata aia, s-a uitat la discuri si placute.Mi-a zis ca placutele sunt noi (schimbate anul trecut) si discurile merg ok. Ce nu mi s-a lamurit mie este de ce dupa curatarea etrierului sunetul s-a amplificat in loc sa se diminueze. Cica "etrierul e foarte uzat"... E efectiv o bucata de metal, nu pot sa schimbe doar culisoarele sau garniturile?!

2 răspunsuri:
| darrio2007 a răspuns:

Probabil pistonașul care actioneaza etrierii ramane blocat. Trepidatia are si alte cauze.

suntserios
| suntserios a răspuns:

Pot fi multe cauze, de la etrier blocat, la plăcute nașpa până la disc ovalizat sau de ce nu rulmentii