| anonimusss12 a întrebat:

Urgent Vreau explicatie Sall tuturor. Vreau sa cumpar astazi o masina. Opel Ca acte mi se oferera itp. asigurare, valabile fiscal, cartea masinii. taxa platita si nerecuperata. Daca eu o cumpar Trebuie sa inscriu masina neaparat pe numele meu/parintii. Sau pot merge pe numerele actoale Fara sa o mai inscriu Vreau explicatie clara

5 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Legea prevede ca masina trebuie inmatriculata pe cumparator in 30 de zile de la cumparare.
Si acum n-ai de ce sa n-o inmatriculezi, chiar daca taxa de poluare ar fi fost recuperata, de la 1 februarie 2017 a fost abrogat timbrul de mediu.

suntserios
| suntserios a răspuns:

Daca vanzatorul iti completeaza rubirica "instrainat catre" de pe talon esti obligat in 30 zile sa o treci pe numele tau. Avand in vedere ca peste 1 saptamana taxa de timbru nu mai exista nu vad niciun motiv pentru care nu ai inscrie masina pe numele tau

| TabletaSB a răspuns:

Trebuie sa o inscrii in 30 de zile. Insa daca are acelasi judet poti pastra numarul.

| Voinia_Marian_1992 a răspuns:

Da poti sa circuli pe actualele numere dar trebuie sa scoti fiscalul de la ea de la vanzator si trebuie sa bagi fiscalul la primarie la tine si mai trebuie sa faci contract de vanzare cumparare sa ai ceva la mana ca ai cumparat-o tu ca i-ai dat bani!

| anonimusss12 explică (pentru Voinia_Marian_1992):

Am fiscal de la porprietarul mesinii si de la el Si o sa bag fiscalul la primarie la mine Bineinteles ca fac si contract de vanzare cumpare