Întrebare recomandată | bibi5961 a întrebat:

Vreau sa trec masina mea pe numele tatalui meu. Masina e înmatriculată, taxa plătită și nerecuperata, vreau sa păstrez numerele. Care e ordinea in care trebuie sa fac procedurile? Si ce acte am nevoie la rar? Dau funda. Mulțumesc!

Răspuns Câştigător
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Depinde de felul cum vrei s-o treci, respectiv sa figureze el ca proprietar sau s-o poata folosi.
In primul caz trebuie sa obtii adeverinta de la ANAF ca taxa este platita si nerecuperata, sa faci contract de vanzare-cumparare si apoi, dupa caz, va trebui sa fie facut ITP si RCA.
Poti sa faci si contract de comodat (imprumut gratuit de folosinta) si atunci nu mai trebuie sa faca inmatricularea pe el.

| bibi5961 explică (pentru Ioandelasal):

Trebuie neaparat pentru rar adeverinta de la anaf precum ca taxa e platita? si acea adeverinta trebuie sa o scot neaparat din judetul din buletin? sau pot sa o scot si dintr-un alt judet! in cat timp se elibereaza acea adeverinta si cat costa? multumesc! p.s. prima varianta, sa o trec de tot pe el.

| bibi5961 explică (pentru Ioandelasal):

Contractu trebuie sa fie facut neaparat la notar? sau se poate sa fie asa intre noi si semnat!? rca am facut deja. ce alte acte mai trebuie pentru la rar? certificatu de inmatriculare, buletin (al meu, ca voi merge eu cu ea sa fac rar-ul), cartea de identitate, si mai trebuie ceva?

| Ioandelasal a răspuns (pentru bibi5961):

Exista un contract tip pentru vanzarea-cumpararea de autoturisme si nu trebuie facut la notar.
Pentru ITP trebuie doar actele masinii si actul tau de identitate.

| paco28 a răspuns (pentru bibi5961):

RAR nu iti cere taxa platita! happy

5 răspunsuri:
| SorinAndronache a răspuns:

Poti incerca si cu procura. Caz in care, el plateste impozite, amenzi, asigurari, etc, nu trebuie sa mergi decat la notar, pentru procura, in care se specifica, pentru ce se face procura si pentru ce perioada.