| Catalin_Cata_1994_fvsv a întrebat:

as dori sa imi cumpar o masina sh. vanzatorul are taxa de prima inmatriculare platita si nerecuperata. eu va trebui sa platesc iar acea taxa? precizez k vreau sa o si inmatriculez pe numele meu nu sa o iau doar fiscal. si daca nu mai trebuie sa platesc acea taxa...ce taxe am de platit pentru a o inmatricula pe numele meu.

Răspuns Câştigător
| Florian20405 a răspuns:

Salut! Nu, nu va trebui sa platesti acea taxa de prima inmatriculare.
Trebuie autentificata rar pret 120 ron
Trebuie sa o declari in vederea impozitului sa o inscrii la primarie
Taxa de inmatriculare 60 de ron
RCA
Taxa pentru certificat de inmatriculare 37 ron
Bafta!

3 răspunsuri:
suntserios
| suntserios a răspuns:

Daca taxa e platita si nerecuperata nu mai ai nimic de platit

| NoTurbinaNoGood a răspuns:

Daca esti nascut in 1994, eu nu-ti recomand s-o treci pe numele tau, ci pe numele parintilor.
Eu sunt nascut in '93, conduc in prezent ceva cu motor 1.4, am asigurarea pe numele unei pensionare, si platesc undeva pe la 250 de lei pe an la asigurare. Pe numele meu am platit la un motor de 1.6, 500 de lei pe 6 luni, cea mai ieftina. Cam acelasi pret e si la 1.4, la majoritatea companiilor de asigurari sari de 1000 de lei pe an, daca ai sub 30 de ani.