| MACosmin a întrebat:

Urmeaza sa dau condusul pentru categoria B si am o nelamurire in legatura cu sensurile giratorii, nu imi dau seama exact ce vor face ceilalti participanti la trafic si cand pot sa intru in sens.
Stiu ca trebuie sa acord prioritate celor care se afla in sens si celor care vin din partea stanga dar din cate am intampinat majoritatea semnalizeaza intentia lor foarte tarziu, altii chiar deloc si ma trezesc ca stau mai mult decat trebuie asteptand sa intru in sens cand puteam deja sa intru, ba chiar mai rau sa vreau sa intru si ma trezesc ca cel care este in sens nu a semnalizat si vrea de fapt sa intoarca, fiind astfel nevoit sa opresc cu jumate din masina deja in sens.
Problema asta e si mai mare pentru ca masina pe care fac scoala este mai lenta.

Ce sfaturi imi puteti da?

2 răspunsuri:
| anonimg a răspuns:

Aici este vorba si de sincronizare, dar si de adaptarea vitezei in trafic. Trebuie sa iti dai seama de viteza celor care au propritate de intrare in sens; numai in felul acesta vei cunoaste daca ai timp sa intri inaintea celorlalti.
Daca este nevoie mai poti face ore suplimentare contra cost -cu orice instructor. Si spui instructorului ca sa te invete mai ales intrarile in sensul giratoriu.

| claudiualin5 a răspuns:

Și eu trebuie sa dau traseul si am problema cu sensurile giratorii, trebuie sa fii mereu pregătit și să urmărești direcția în care merg ceilalți șoferi