| RolandMRD18 a întrebat:

Salut!

Ma pregatesc sa ma inscriu la scoala de soferi in urmatoarea perioada si pana atunci incerc sa ma plimb pe google maps sa pun in practica ce invat. Si am o nelamurire in legatura cu sensurile giratorii. Mai exact ma intereseaza acele situatii cand prima banda este folosita numai pentru viraj la dreapta. Am intalnit cateva sensuri de acest gen in Sibiu, Brasov (si probabil sunt si alte localitati), unde de pe prima banda nu puteai face altceva, decat sa mergi la dreapta. (Si nu ma refer la acele benzi care sunt "separate" cumva, la care se vede foarte bine si de la distanta ca sunt destinate pentru viraj la dreapta si cumva treci pe langa sensul geratoriu efectiv, ci la benzi care practic sunt la fel ca si celalalte.)

De care vorbesc eu nu era nici macar semnalizat de un indicator sau un marcaj (bine, era o sageata care arata la dreapta fix la intrarea in sens, dar este prea tarziu totusi, si nu ai timp sa schimbi banda, sa te incadrezi bine).

Eu am invatat asa: daca vrei sa mergi la dreapta folosesti banda 1, daca vrei sa mergi la stanga sau sa te intorci folosesti banda de langa axul drumului, iar daca vrei sa mergi inainte folosesti banda 1 sau 2. Acum, eu daca nu cunosc bine zona si merg pe banda 1 linistit, de unde o sa stiu ca este gresit si ar trebui sa ma mut pe 2 ca sa merg inainte? Si de aici si urmatoarea problema: sa zicem ca sunt 3 benzi, prima banda numai la dreapta, deci practic banda 2 si 3 devine banda 1 si 2 la intrare? Pentru ca in aceasta situatie, daca eu de pe banda din mijloc intru in sens si vreau sa tin banda, teoretic ar trebui sa ies pe banda 2. Dar cel care este pe banda 3 si intra si face tot inainte, el unde iese? Si asa banda 1 la iesire nu este folosit deloc?

Sper ca am reusit sa descriu situatia cat mai corect si imi poate da cineva un raspuns.

9 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Ia si pune mana pe Legislatia Rutiera sa o inveti din scoarta in scoarta, ca dupa ce o inveti ai de raspuns a 3000 de chestionare.
Ce ai invata tu dupa ureche, nu este ceea ce este corect si legal in circulatie, unde nu se ghiceste ci se respecta o anumita regula.

suntserios
| suntserios a răspuns:

Nu, nu prea ai reusit sa descrii corect.

Exista presemnalizare rutiera inainte de orice intersectie mare inclusiv giratoriu + marcaje. Asa stii ce obligatii ai de pe banda 1 inainte de a intra in sens.

Cat despre cum se transforma benzile, tine de intersectie in mod particular, greu de dat cu parerea

| RolandMRD18 explică (pentru suntserios):

Daca ai fi vrut sa ma ajuti, luai un pix si o foaie in mana si ai fi incercat sa faci un desen si ai fi dat seama la ce ma refer. Si se vede ca nu ai fost atent cand ai citit, am scris clar ca nu era nicio presemnalizare si nici macar marcaj. Era doar o sageata la dreapta pe prima banda, fix inainte de intrare. Ia zi mi tu mie de unde ar trebui sa si dau seama ca de pe prima banda nu pot sa merg inainte. Probabil cei care frecventeaza zilnic zona deja stiu. Dar hei, este mai ok sa dam un raspuns cu care sa nu zicem nimic de fapt.

| suntserios a răspuns (pentru RolandMRD18):

Nu mai bine puteai tu frumos link de la google maps si nu ma certai pe mie ca ai scris tu incompleta intrebarea?

| RolandMRD18 explică (pentru suntserios):

Ok, ai un exemplu aici: pe banda 1 exista 2 marcaje, dar foarte aproape de sens si acolo ai deja linie continua. Nu mai zic ca daca sunt coloane de masini sau se sterg acele marcaje, nu am nimic care sa ma pregateasca ca nu voi putea sa merg inainte de pe banda 1. La astfel de situatii ma refeream.

Poate sunt prostii aceste lucruri, altii nici nu observa cu o anumita experienta la volan. Eu doar incerc sa inteleg toate situatiile posibile. Oricum daca ma apuc de scoala de soferi o sa cer si o parere din partea instructorului.

https://www.google.com/......54t/data=! 3m6! 1e1! 3m4! 1sGLu3X3QObuoRnwmVlaYouA! 2e0! 7i16384! 8i8192? entry=ttu
Răspuns la 28 August 2023 17:31 pentru întrebarea:

| suntserios a răspuns (pentru RolandMRD18):

In cazul dat de tine ai 3 variante.

1. Varianta corecta. Îți bagi ceva că drumul nu e semnalizat corect și facii ceea ce e corect și mergi spre dreapta apoi vezi tu ce traseu refaci.

2. Schimbi banda în ultimă clipa și aia e. Nu e corect dar mă îndoiesc că cineva te va întreba vreodată de sănătate.

3. Intri in giratoriu că oricum sunt doua benzi.

| vlllaaddd a răspuns:

Salut, eu fiind din Sibiu te sfatuiesc sa iti iei un instructor pentru câteva ore si sa te invete sensurile giratorii si benzile ca sa stii pentru viitor.

Nu e greu dar trebuie sa iti dai putin interesul

| Liviu a răspuns (pentru vlllaaddd):

In sibiu in sensu giratoriu am intrat pe interzis de 2 ori, lipseau sagetile laughing) care sa ghideze pe unde sa iesi, mai acu vreo 2 ani, aceias problema? laughing p.s nu e cu hate, sibiu e un oras fain happy

| Kozi a răspuns:

UIta-te la Tavi Pertea blog. Explica bine cum e cu sensurile giratorii.